Poté, co si Margaret Buttimerová (66 let) odmítla nasadit masku, odmítla opustit restauraci, přestože k tomu byla patnáctkrát vyzvána. (Foto: Twitter / Paul Byrne)

Babička přečkala Vánoce ve vězení poté, co dostala šestiměsíční trest odnětí svobody a další podobný podmíněný trest po svém posledním odsouzení za odmítnutí nosit masku při vstupu do prodejních nebo potravinářských prostor.

Margaret Buttimerová, 66 let, z The Cottage, St Fintan’s Road, Bandon, Co. Cork, se přiznala k tomu, že nenosila masku, když 17. listopadu loňského roku ráno navštívila restauraci Jakes v Bandonu, a soudce James McNulty jí také řekl, že odmítla opustit prostory, přestože ji o to patnáctkrát požádal vedoucí pracovník.

Místo toho stála u pultu a čekala, dokud nepřijeli policisté, a odmítala další žádosti, aby odešla nebo si nasadila masku.

Soudce McNulty uvedl, že se jedná o „smutný a matoucí případ“ vzhledem k babiččině vytrvalému porušování předpisů.

Od loňského května, kdy byla poprvé odsouzena za porušení pokynů pro ochranu veřejného zdraví, zaznamenala již šest odsouzení za podobné přestupky.

Nebyly provedeny žádné důkazy obhajoby a soudce McNulty poukázal na „absurdní sobeckost“ paní Buttimerové a její „úmyslné přehlížení ostatních“.

Upozornil na četnost a vytrvalost trestné činnosti, a to navzdory všem žádostem, aby od ní upustila.

Soudce uvedl, že má právo říci, že nechce nosit roušku a že nechce být očkována, ale nemá právo se takto míchat s ostatními v době, kdy některé osobní svobody musí ustoupit vyššímu dobru, například v době celosvětové pandemie.

Zdroj: irishexaminer.com