Bývaly časy, kdy v čemkoliv technicky průlomovém byla vždy na čele Amerika a ostatní se jí snažili dohánět a předhánět. (Foto: Flickr/ilustrační)

Když se náhodou stalo, že v něčem jednička Američané nebyli, jako to bylo s kosmonautikou na jejím počátku, tak se do kosmických závodů opřeli a na Měsíci měli své astronauty nakonec první oni. Dnes ale nejenže nedovedou doletět tam, kam zaletěli jejich pradědečkové, ale i dovážení na Mezinárodní kosmickou stanici si musí objednávat od Rusů.

V době po Studené válce, kdy začali být pánovitě přesvědčení, že jsou už jedinou supervelmocí a 21. století se stane Novým americkým stoletím, se spustil jejich úpadek, který nejspíš i akceleruje. Ani jejich kdysi nejskvělejší dopravní letadla Boeing už moc nefungují. Jejich letoun F-35, který měl být převratem ve vzdušném válčení, se ukazuje být pěkný nedodělek, který má i problémy operovat v horším počasí. A u zbraní úplně nových kategorií, se kterými přišli jejich protivníci, se vůbec nechytají.

V ruských a čínských ozbrojených silách v poslední době získaly oblibu hypersonické zbraně. Ať už jako proti-průnikové zbraně, které vyčistí moře od nežádoucích plavidel včetně letadlových lodí a ani protiraketové systémy jako Aegis jim v tom nezabrání, nebo jako nezničitelné nosiče jaderných zbraní. Před pár týdny Čína vyzkoušela měkké přistání průzkumného hypersonického dronu. Když se dostal k moci Trump, hrozně ho to rozčílilo. Prohlásil, že Číňané a Rusové ty už vyzkoušené a nasazené technologie mají jen díky tomu, že je ukradli Americe, a nařídil Pentagonu, ať už konečně s takovou technologií také přijdou. Ale je z toho propadák krásně předvádějící odpadnutí Ameriky z čela pelotonu technologických závodů.

Letos provedly USA dva testy prototypů hypersonických zbraní, kdy oba skončily naprostým krachem. Naposledy 28. července zkusili z Air Force AGM-183A odpálit zbraň rychlé reakce ARRW vypouštěnou z bombardéru Boeing B-52 Stratofortress, ale nezapálil se jim ani raketový motor. Předchozí test v dubnu byl také naprostý propadák. Je tedy dost zvláštní, že ty technologie, které prý Američané vynalezli, Číňané a Rusové, kteří by na ně bez Američanů nemohli přijít a tak je museli ukrást, je už rutinně ovládají, zatímco Američané si se „svým“ vynálezem na rozdíl od nich nevědí rady.

Červencový pokus proběhl na mořské střelnici Point Mugu v Tichém oceánu kus od pobřeží jižní Kalifornie. A na rozdíl od předchozího pokusu se tentokrát prý skoro podařil. Letectvo USA to popisuje:

Střela se hladce oddělila od letounu a úspěšně předvedla celou sekvenci vypuštění včetně GPS napojení, odpojení a přenos výkonu z letounu do střely. Střela též předvedla fungování kormidlovacích křidélek a bezpečné manévry vzdálení od letounu, které zajistí bezpečnou činnost letové posádce.

Ale po celé té sérii bezpečných oddělovacích manévrů se motor rakety nezapálil. Tým ARRW pokračuje v postupu s rychlým prototypováním rozhodným tempem ovšem s nutností zajistit zabezpečení leteckého personálu a zařízení, kdy zajistí vyváženost mezi uvážlivým rizikem a rychlým pokrokem tohoto programu.

O tom rychlém pokroku se ale dá s úspěchem pochybovat. Podle plánů nejenže tyto zbraně už měly být plně vyvinuté, ale měly se sériově vyrábět a nasazovat do služby už loni. Jejich soupeři, kteří jim je údajně „ukradli“ je mají v operačním nasazení řadu let.

Tato střela má létat rychlostí 5 Machů čili 6153 km/h a pronikat nejpokročilejšími protileteckými a protiraketovými štíty. A tak vojenská dominance, kterou Trump od vojenskoprůmyslového komplexu vyžadoval, aby se Amerika stala opět velikou, přestává mít šanci se prosadit a USA v závodech ve zbrojení i přes značné úsilí a prostředky výrazně zaostávají.

Člověk by si ale mohl myslet, že když Američané, místo aby zbrojili a vyvíjeli nové zbraně, vyhazovali prostředky za smysl postrádající válčení jako v Afghánistánu, tak prostě jen pozdě začali. A co, že se jim něco nezapálilo? To je při zkouškách prototypů přeci normální, to neznamená, že své zpoždění nedoženou. Jenže to vypadá, že jsou ve vážnějších potížích a že by to mohl být stejný propadák jejich zbrojního vývoje, jako byl Afghánistán propadák jejich válečného úsilí a vývozu demokracie.

Hypersonické zbraně jsou teď mezi supervelmocemi jednou z vrcholných priorit. Čína už jimi má např. hojně obsazené své jihovýchodní pobřeží a opevněné ostrůvky. Kdyby tedy Americké flotily, co tam „ukazují svaly a cení zuby“, zkusily jít za čáru, staly by se pro tyto zbraně, proti nimž nemají obranu a jsou v jejich dosahu, něco jako kachny na rybníce.

Američané se řadu let snažili své flotily vybavit jak neskutečným množstvím letounů na letadlových lodích, tak všemožnými balistickými a křižujícími střelami, aby mohli provádět svou projekci moci všude, kde se jim zlíbí, jenže jejich soupeři ne tolik bažící po projekci moci jinam, mezitím vytvořili hypersonické zbraně, aby se americkou projekcí moci stali nezranitelní, a USA teď neví, jak je dohnat.

Američané tedy zkusili ten náskok vynulovat, teď ale přichází informace, že program k tomu ztroskotal a oni nevědí, jak dál. Náměstek ministra obrany pro letectvo Frank Kendall právě dokonce reportérům řekl:

„Nejsem spokojen s tempem postupu. Udělali jsme sice v této technologii určitý pokrok, rád bych ale, aby byl větší.“ Ovšem v podstatě také přiznal, že na to šli koncepčně špatně a že v celkové koncepci technicky i z hlediska požadavků na bojovou funkčnost tápou.

„Nejsem spokojen s mírou, s jakou jsme odhadli, co vůbec hypersonika vyžaduje, ani jaký typ a k jakým misím ji chceme,“ tvrdil Kendall.

„Ohledně stanoveného cíle, jehož bychom chtěli dosáhnout, i toho, proč jsou prý hypersonické zbraně pro USA těmi nejrentabilnějšími zbraněmi, si myslím, že jsou to pro mě nezodpovězené otázky,“ říkal. „Neviděl jsem všechny ty analýzy, které byly k ospravedlnění tohoto programu provedeny.“

Také šéf materiálního velitelství Letectva generál Arnold Bunch teď přiznával, že hypersonický program uvázl na překážkách a tvrdil: „Určité aspekty a atributy nefungují tak, jak bychom potřebovali.“

V podstatě uznal, že program je uspěchaný: „Soustředíme se na to i nadále a podstoupíme to, co se nazývá informované riziko, s nímž budeme postupovat tak, abychom získali v tomto oboru potřebné kapacity tak rychle, jak je jen možné,“ řekl Bunch.

A jak za Trumpa a Bidena financování tohoto dohánění Číny a Ruska probíhalo a bude probíhat, jak co se týče experimentování, tak postupně čím dál více prototypování se podívejte na následující obrázek.

Amerika se pokouší obnovit svou supervelmocenskou leteckou převahu ve světě, ale v hypersonických zbraních výrazně zaostává za svými rivaly.