Americké ministerstvo spravedlnosti skončilo čtyřleté vyšetřování CIA z kontroverzního, chvílemi brutálního zacházení se zadrženými osobami, uzavřením posledních dvou úmrtí vězňů bez předložení jakéhokoliv obvinění. Toto rozhodnutí vyvolalo pobouření mezi skupinami bojující za lidská práva. Americký generální prokurátor Eric Holder oznámil, že nebudou předložená obvinění v případu dvou zadržených osob podezřelých z terorismu, kteří zemřeli ve vazbě CIA – jeden v Afghánistánu v roce 2002, druhý v Iráku v roce 2003. „Přípustné důkazy by nebyly dostatečné k tomu, aby poskytly důkazy k rozhodnutí nadevší pochybnost,“ oznámil Holder.

Gil Rahman zemřel v tajném afghánském vězení známém jako „Salt Pit“ poté, co byl svázán a připoután ke zdi v teplotách pod bodem mrazu. Manadel al-Jamadi, také podezřelý bojovník, zemřel v irácké věznici Abu Ghraib, kde byla jeho mrtvola vyfotografována zabalená v plastu a zasypaná ledem.

Tyto dva případy byly konečným verdiktem v rozsáhlém vyšetřování vedené federálním prokurátorem Johnem Durhamem, ohledně technik vyslýchání užívaných za vlády George W. Bushe. Vyšetřování určilo, že mnoho ze zadržených nikdy nebylo ve vazbě CIA a všechna vyšetřování byla uzavřena bez vznesení obvinění.

Durham zkoumal zacházení se 101 osobami zadrženými ve spojitostmi s událostmi z 11. září 2001. Sondování, které trvalo více než čtyři roky, začalo v roce 2008 jako následek vyšetřování CIA z „ničení videozáznamů s výslechem osob podezřelých z terorismu.“ Případ byl později rozšířen o úmrtí dvou vězněných osob.

Čtvrteční rozhodnutí pobouřilo organizace bojující za lidská práva.

„Je politováníhodné, že s tak rozsáhlými důkazy o mučení a zdokumentovanými případy umučení není ministerstvo spravedlnosti schopno rozběhnout úspěšnou žalobu a přinutit pachatele zodpovídat se za své zločiny,“ řekla Elisa Massimino, šéfka organizace Human Right First a dodala, že „Američané potřebují vědět, co se konalo v jejich jménu.“

Jameel Jaffer, zástupce ředitele American Civil Liberties Union, označil toto rozhodnutí jako „nic menšího než skandál“ a dodal, že „ministerstvo spravedlnosti odmítlo vznést obvinění proti těm představitelům, kteří povolili mučení, úředníkům, kteří se snažili, aby bylo mučení legitimní a také vyšetřovatelům, kteří jej používali.

Bylo to úspěšné uzavření právní možnosti vést pachatele k trestní odpovědnosti.Jaffer dále prohlásil, že toto rozhodnutí „posílá nebezpečný signál vládním úředníkům, že použití mučení a jiných krutostí nebude mít právní následky.

“Ředitel CIA, David Petraeus, poděkoval svému týmu za spolupráci při vyšetřování. „Jako pracovníci zpravodajské agentury máme sklon se dívat na budoucí výzvy než se ohlížet do minulosti.“

Bývalý šéf CIA Michael Hayden, pod jehož vedením se mučení odehrávalo, řekl, že je „potěšen“, že vyšetřování praktik CIA bylo skončeno. „Lituji, že důstojníci CIA museli projít recenzi svých aktivit,“ prohlásil.

Překlad: vlastnihlavou.cz

Zdroj: rt.com

]]>