Donald Trump řekl golfistovi Johnu Dalymu, že pohrozil Vladimiru Putinovi možným americkým bombardováním Moskvy. (Foto: Wikimedia)

Donald Trump varoval ruského vůdce Vladimira Putina, že jeho země „zasáhne Moskvu“, nechal se bývalý americký prezident slyšet, jak říká golfistovi Johnu Dalymu v klipu zveřejněném na internetu, v němž miliardář hovoří o jaderných zbraních a předpovídá, že Čína napadne Tchaj-wan.

Trump na záznamu hovoří s bývalým vítězem otevřeného mistrovství Dalym o Rusku, přičemž v telefonickém rozhovoru označuje Putina za „přítele“, s nímž „skvěle vychází“, a odkazuje na jeho výhrůžku z doby, kdy byl prezidentem.

Není sice jasné, proti čemu přesně by USA podnikly odvetné kroky, ale Trump se Dalymu svěřil, zatímco ho veterán přepnul do režimu hlasitého odposlechu: „Všichni říkají: ‚Aha, on je jaderná velmoc.

‚“Je to, jako by se ho báli. Víte, byl to můj přítel. Vycházel jsem s ním skvěle.“

„Říkal jsem: ‚Vladimíre, jestli to uděláš, udeříme na Moskvu. Řekl jsem: ‚Udeříme na Moskvu‘.“ A tak se stalo.

Daly odpočíval uvnitř na turnaji Hoag Classic v Kalifornii, když se zúčastnil telefonátu.

Podle serveru Insider, který uvedl, že Trumpova kancelář na žádost o komentář neodpověděla, natočila rozhovor jedna z osob na turnaji a ověřila datum a místo pořízení videa.

Předchůdce současného prezidenta Joe Biden Dalymu řekl, že Putin „věděl, že nemůže“ nařídit invazi na Ukrajinu, když je Trump v úřadu, a dodal: „Za mého působení to nikdy neudělal, Johne.“

John Bolton, bývalý Trumpův poradce pro národní bezpečnost, v pátek uvedl, že Putin si myslel, že Trump stáhne USA z NATO, pokud by vyhrál druhé funkční období, a ne že by prohrál prezidentské volby v USA v roce 2020 s Bidenem.

Bolton rovněž tvrdil, že Trump ví velmi málo o Rusku a Ukrajině, ačkoli Trump jeho výroky následně odmítl.

Když Daly Trumpovi řekl, že je „legrační“, jak vás čínský vůdce Si Ťin-pching „také neobtěžoval“, Trump mu v hovoru odpověděl: „Ne, Si mi nevadil.“

„Řekl jsem mu totéž. To bude další věc. To bude další. Tchaj-wan bude další na řadě.“

Pětasedmdesátiletý Si zřejmě narážel na postavení Tchaj-wanu jako zdaleka největšího výrobce polovodičových čipů, když varoval: „Nebudete mít žádné počítačové čipy. Oni je smetou z povrchu zemského.“

Tyto poznámky se zdají být v souladu s Trumpovým projevem na konferenci Konzervativní politické akce minulý týden.

„Byl jsem s Putinem často, strávil jsem s ním hodně času – rozuměl jsem si s ním,“ řekl publiku a invazi na Ukrajinu označil za „parodii“, kterou by podle něj bylo „snadné“ zastavit.

„Je dobré s lidmi vycházet. Není to špatná věc. Chápal mě, chápal, že si na nic nehraji.“