NATO si dělá starosti kvůli skutečnosti, že těžká letadlová loď Admirál Kuzněcov by mohla být zneužita k vedení náletů na město Aleppo. V úterý řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, že mu dělá starosti skutečnost, že těžká letadlová loď Admirál Kuzněcov směřující k Sýrii by mohla být použita k vedení náletů na město Aleppo. …


„Vznikají obavy, že skupina letadlové lodi Kuzněcov by mohla být zneužita jako základna ke zvýšení počtu náletů proti civilistům v Aleppu,“ řekl tento generální tajemník NATO na tiskové konferenci v Bruselu.

Stoltenberg rovněž dodal, že experti NATO monitorují pohyby ruských lodí „normálním způsobem.“ Zdůraznil, že to není poprvé, kdy bude Admirál Kuzněcov vyslán do Středomoří.

„Čím se to tentokrát liší, je skutečnost, že tato bojová skupina by mohla být použita k posílení ruských kapacit zapojených do bojových operací nad Sýrií a vést ještě více náletů proti Aleppu,“ řekl.

Podle Stoltenberga vytváří výhled na možnost použití letadlové lodi při vojenské operaci v Sýrii spousty pochybností a obav ohledně ujištění ruské strany, že je připravena pracovat na politickém řešení tohoto konfliktu.

Generální tajemník NATO si spolu s tím povšiml i toho, že některé země Severoatlantické aliance byly ruské flotile ve Středomoří nápomocné. Podle něj ústředí NATO věnuje systematicky pozornost důkazům o doplňování paliva a zásob ruských námořních lodích ve středomořských přístavech zemí NATO, jako je Španělsko.

Předtím přišly zprávy, že ruské válečné lodi si doplnily zásoby a palivo ve španělských přístavech ležících v Severní Africe, konkrétně v přístavu Ceuta. Podle deníku Publico dovolil oficiální Madrid ruskému Námořnictvu provést doplnění paliva ruských válečných lodí ve španělských přístavech Severní Afriky.