BBC hlásí, že Saúdská Arábie řekla, že její vojenská koalice omezí operace proti rebelům v Jemenu. USA podporovaná koalice převážně arabských států začala před rokem s nálety na podporu jemenské mezinárodně uznané vlády. Mluvčí saúdských vojsk řekl, že koalice bude v poskytování letecké podpory jemenským silám pokračovat.


K tomuto oznámení došlo poté, co se počet smrtelných obětí náletu na tržiště z tohoto týdne zdvojnásobil na více než 100. Svědkové řekli, že nejméně dvě rakety zasáhly rušné tržiště v okrese Mustaba provincie Hajja severně od metropole Sanaa, která je pod kontrolou šíitských rebelů Houthiů.

Videozáznamy údajně pořízené po tomto náletu ukazovaly to, co vypadalo jako těla několika dětí. Činitel OSN řekl, že mezi zabitými bylo 22 dětí.

Panel OSN v lednu shledal, že koaliční nálety v Jemenu mířily na civilisty a vyhodnotil to, že některé z náletů by mohly zakládat zločiny proti lidskosti.

SouthFront: oznámení Saúdů o ‚omezení‘ přišlo týden po Putinově rozkazu k částečnému stažení Ruských sil ze Sýrie. Možná, že saúdské oznámení je součástí širší dohody uzavřené mezi Moskvou a Washingtonem. Na druhou stranu je tu vysoká pravděpodobnost, že Saúdská Arábie připravuje kampaň v Iráku a v Sýrii.

Zdroj: southfront.org