Po neúspěšném pokusu o převrat ve Venezuele to vypadá, že vláda Nicoláse Madura oklamala opozici vedenou Juanem Guaidóem a Leopoldem Lópezem.

Guaidóovi a jeho podporovatelům v Bílém domě (Trump, Pompeo, Bolton a Abrams) bylo dovoleno věřit, že velká část venezuelské armády a další vysoce postavení úředníci při „Operaci Svoboda“ změní stranu a odejdou od Madura. Týdny před úterým 3)0.4.) byla vedena tajná jednání s těmi lidmi, píše se na blogu Schall und Rauch.

Maduro to však věděl a nařídil svým lidem, aby předstírali, že přejdou k opozici. Ale v úterý se změna strany neuskutečnila a Guaidó a López zůstali sami. Vojáci a ministři osvědčili svou loajalitu k Madurovi.

Pěkný trik nechat USA a jeho loutky hrát svou hru, aby to viděl celý svět. Tím mezinárodní reputace Trumpova režimu je značně poškozena, plánovači puče vypadají  jako utopená krysa.

Poté, co si Bílý dům uvědomil, že jeho původní plán na „změnu režimu“ (opět) selhal, nechce se zastavit a přijmout vůli lidu, tak nyní mluví o vojenské intervence ve Venezuele.

Existují náznaky, že vláda prezidenta Nicoláse Madura připravila pasti pro opozici a Trumpův režim. Několik lidí na nejvyšší úrovni venezuelské vlády učinilo falešné sliby, že se připojí k revoluci. Tak dostali Guaidóa, aby zahájili svůj převrat, aby ho mohli zastavit.

„Venezuelané nejsou hloupí a mají mnoho zkušeností s tím, jak Američané jednají a že jim v žádném případě nelze důvěřovat. Více než 20 let se CIA pokoušela uskutečnit převrat ve Venezuele. První pokus byl 11. dubna 2002 svržení tehdejšího prezidenta Huga Cháveze,“ píše von Freeman a pokračuje.

Chávez byl nakonec zavražděn CIA tím, že byl infikován rakovinou. Bylo mu pouhých 58 let, když zemřel 5. března 2013. Jeho nástupce Maduro tvrdil, že Chávez byl otráven nebo nakažen Washingtonským rakovinovým virem. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí toto tvrzení odmítl jako „absurdní“.

Jako by tato metoda zabíjení nebyla několikrát aplikována na ostatní levicové latinskoamerické politiky. Čtyři z nich trpí v posledních letech rakovinou, Cristina Elisabet Fernández de Kirchner, bývalá prezidentka Argentiny, Dilma Vana Rousseff, bývalá brazilská prezidentka, Fernando Lugo, bývalý paraguayský prezident a Lula da Silva, bývalý brazilský prezident.

„Gang of Four“, Trump, Pompeo, Bolton a Abrams byli přesvědčení, že v v úterý ministr obrany Vladimir Padrino, hlavní soudce Nejvyššího soudu Maikel Moreno a velitel prezidentské stráže Hernandez Dala dodrží svůj „slib“ a postaví se na Guaidóovu stranu a pomohou odstranit Madura.

Všichni ve Washingtonu věřili, že tyto důležité osobnosti ve venezuelské vládě změní stranu, takže členové Gang of Four se opřeli do médií. Americký ministr Mike Pompeo oznámil vítězně na CNN, že Maduro byl dokonce ochoten uniknout, měl letadlo zaparkované na asfaltu, a bylo připraveno pro něj k letu na Kubu.

Vše bylo jinak. Vladimir Padrino okamžitě odmítl převrat poté, co to oznámil Guaidó, a všichni členové soudu a vojenští velitelé osvědčili loajalitu vůči prezidentu Madurovi. Celá věc byla trik, aby ukázal Guaidóa a jeho podporovatele ve Washingtonu. 

Washington a jeho loutky ztratili veškerou důvěryhodnost s tímto převratem. Poté Bílý dům oznámil, že to nebyl převrat, ale pouze pokus o „nenásilný přechod“.

Trump byl tak rozzlobený na neúspěšný převrat, že okamžitě obvinil Rusko a Kubu, prohlásil, že obě země drží Madura u moci. Trump tweetoval, že potrestá Kubu "úplným embargem, spolu s nejvyššími sankcemi", pokud by se Havana nevzdala své údajné podpory prezidenta Nicoláse Madura.

John Bolton oprášil válečnou rétorikou a řekl tisku: „všechny možnosti jsou na stole“, což znamená vojenský zásah.

Zdroj: pz.cz