Necelé tři měsíce poté, co konvoj amerických vojáků a vojenské techniky opustil ČR, se Pentagon chystá „předsunout“ do střední a východní Evropy tanky a další těžkou výzbroj až pro 5 000 příslušníků americké armády. To by mělo fungovat jako „jasný, odhodlaný vzkaz spojencům i ruskému prezidentovi, Vladimiru V. Putinovi, že Spojené státy budou bránit členy aliance nejblíže ruské hranici,“ jak napsaly New York Times. Podobná formulace zazněla i při propagaci konvoje. Obě sdělení reagují na obavy v Pobaltí a v Polsku, že by mohlo dojít k ruskému útoku. (Tyto obavy se však v ČR v podobné míře neobjevují.)


Proč však mají Spojené státy takovou potřebu ujišťovat spojence v NATO o své připravenosti je bránit, pokud by na ně někdo zaútočil? Nebylo snad právě tohle podstatou Severoatlantické smlouvy, která v roce 1949 NATO vytvořila?

Článek 5 samozřejmě uvádí, že ozbrojený útok na jeden členský stát bude pokládán za útok na všechny, ale neposkytuje žádnou neotřesitelnou záruku kolektivní vojenské odvety. Pouze každou členskou zemi zavazuje, ať „podnikne sama a v souladu s ostatními stranami takovou akci, jakou bude považovat za nutnou, včetně použití ozbrojené síly“. Pokud se Spojené státy rozhodnou, že varovat Rusko je dostatečným krokem, splní svůj závazek vůči NATO.

Během debaty v americkém senátu o rozšíření NATO v roce 1997 uvedla tehdejší ministryně zahraničí Spojených států Madeleine Albright, že dohoda NATO „nás nezavazuje k tomu, abychom na každý násilný incident odpovídali válkou“. Tím pádem nelze odhadnout, zda by šly Spojené státy do války, pokud by bylo napadeno Estonsko nebo jiný stát sousedící s Ruskem. Doufejme, že to nikdy nebudeme muset zjistit.

Mezitím by měly země NATO ve střední a východní Evropě uvážit možnost, že naléháním na Spojené státy, aby na jejich území „předsunuly“ své zbraně, by mohly vyprovokovat Rusko k útoku, proti němuž by je Spojené státy nepovažovaly za nutné bránit.

Erik Best

    [quote align="center" color="#999999"]

  • www.VEDOMI.cz

[/quote]

  • Další články autora jsou k dispozici  ZDE.

Článek původně vyšel v anglickém znění v placeném zpravodaji Friday Edition.   Pro bezplatný odběr Final Wordu v češtině emailem vyplňte prosím svoji adresu ZDE .