V Evropě je každý odborník na fotbal, ale ne každý chápe, proč zrovna Američané zasáhli do zatčení členů organizace FIFA, k němuž došlo minulý týden. Podle Johna Gappera, uznávaného autora sloupků pro Financial Times a dvou napínavých románů z finančnického prostředí, mají Spojené státy právo zasáhnout, když „se globální organizace stanou útočištěm pro úplatkářství a korupci… protože je nelze nechat kvasit jen proto, že prosazování spravedlnosti je příliš obtížné.“ Dále citoval americkou Ústavu, která dává Kongresu moc „definovat a trestat pirátství a zločiny spáchané na širém moři a jiná provinění proti mezinárodnímu právu.“


Otcové zakladatelé sice neměli na mysli fotbal, podotkl Gapper, ale je to dostatečně široká formulace.

Ruské ministerstvo zahraničí Spojené státy za postup v kauze FIFA kritizovalo a celou situaci označilo za „další jasný příklad extrateritoriálního svévolného vynucování amerického práva.“ V tomto duchu se vyjádřil i Vladimir Putin.

Podobné argumenty byly použity i vloni ve Francii, když dostala BNP Paribas od Spojených států pokutu v hodnotě deseti miliard dolarů. Její zločiny byly v Evropě evidentně legální, ale provedla několik clearingových transakcí v Americe.

To je hlavní poselství kauzy FIFA, i když Johnu Gapperovi to nejspíš uniklo: jestliže provozujete nelegální obchody v dolarech, nezáleží na tom, kde to děláte. Strýček Sam si na vás stejně může došlápnout, protože zúčtování transakcí v dolarech se provádí v New Yorku. To proto jsou obvinění v kauze FIFA zejména finančního rázu: opakované korupční praktiky (tzv. „racketeering“), podvody v převodech a konspirace ohledně praní peněz.

Nejasnosti začínají v okamžiku, kdy americká ministryně spravedlnosti Loretta E. Lynch hovoří v jedné větě o zneužívání amerického finančního systému a v další působí dojmem, že stojí v čele světových policejních sborů. Pokud by mluvila pouze o specifickém porušování amerických zákonů, dokonce ani Rusové by neměli mnoho příležitostí si stěžovat.

Erik Best

    [quote align="center" color="#999999"]

  • www.VEDOMI.cz

[/quote]

  • Další články autora jsou k dispozici  ZDE.

Pro bezplatný odběr Final Wordu v češtině emailem vyplňte prosím svoji adresu ZDE .