Řecko směřuje ke konfliktu s mezinárodními věřiteli, jelikož radikální levicová strana, která ve víkendových volbách volala po stržení toho „barbarského” programu zbídačování, jimž je podepřeno jejich vykoupení z dluhů, a vrší se tím pochybnosti o další budoucnosti této země v euru. Alexis Tsipras 38letý vůdce strany Syriza, jejíž popularita v nedělních volbách nesmírně vzrostla, v úterý načrtl pětibodový plán, který předloží vůdcům ostatních stran ve snaze sestavit koalici požadující zvrácení fiskálních a strukturálních opatření, které Řecku umožnily osekat jeho rozpočtový deficit.

Pan Tsipras se má setkat ve středu odpoledne nejdříve s Antornisem Samarasem, vůdcem konzervativní Nové demokracie, která z nedělních voleb vyšla jako první, ale nepodařilo se jí v pondělí zformovat koalici, a pak s Evangelosem Venizelosem, vůdcem panhellénského socialistického hnutí čili Pasok, která vyšla třetí.

Analytici očekávají, že oba vůdci odmítnou plán pana Tsiprase hned zkraje, což je krok, který pravděpodobně povede k dalším volbám v červnu, i když pan Venizelos symbolicky dostane příležitost zformovat koalici jako první.

 

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: prisonplanet.com

]]>