Přibližně 3 000 Palestinců bylo v noci na úterý nuceno opustit uprchlický tábor Džanin, protože izraelská armáda pokračovala druhým dnem v největší vojenské invazi na okupovaném Západním břehu Jordánu od roku 2002. (Foto: Flickr)

„Tábor zatím opustilo asi 3 000 lidí,“ řekl agentuře AFP v pondělí večer zástupce guvernéra Džaninu Kamal Abú al-Rúb a zdůraznil, že v táboře žije 18 000 lidí.

Palestinci opouštějící své domovy novinářům řekli, že jim izraelské síly vyhrožovaly, že se na ně zaměří, pokud odmítnou odejít, zatímco někteří uvedli, že vojáci stříleli na jejich domy ostrými náboji. Několik rodin bylo při útěku do bezpečí zasaženo slzným plynem.

Podle starosty Džaninu Nidala Obeidiho začala izraelská armáda domy v uprchlickém táboře demolovat poté, co jejich obyvatele vysídlila. „Terčem útoku se nyní stávají nejen bojovníci odporu, ale jsou zabíjeni a zraňováni i civilisté,“ řekl pro Al-Džazíru.

Brutální invaze Tel Avivu do ohniska dění na Západním břehu začala 3. července v časných ranních hodinách a vyžádala si nejméně 10 mrtvých Palestinců. Více než 100 dalších bylo zraněno.

Ostřelování a boje pokračovaly i v noci. V úterý v časných ranních hodinách podnikly izraelské bojové letouny sérii náletů ve čtvrti Al-Damej, zatímco nad táborem bylo možné pozorovat přelety bezpilotních letounů.

Izraelské obléhání zahrnovalo údery bezpilotních letounů, vrtulníků Apache a pozemních sil, včetně armádních buldozerů, které rozrývaly ulice po celém Džanínu. Ofenzíva byla všeobecně označována za jeden z nejhorších izraelských útoků na Západním břehu Jordánu od konce druhé intifády.

Několik novinářů při informování o obléhání oznámilo, že se stali přímým terčem izraelské ostré střelby. Zpravodaj televize Al Araby Ahmed Shehadeh uvedl, že armáda zničila jeho kameru, když se on a další čtyři novináři ukrývali v jednom z domů v táboře, než je evakuoval Červený půlměsíc.

Zatímco izraelská armáda zpočátku odmítala sdělit, jak dlouho bude obléhání Džaninu trvat, armádní mluvčí Daniel Hagari v úterý ráno oznámil, že operace „může skončit rychleji, než se původně očekávalo, dokonce během několika dní“.

Izrael uvedl, že bojuje proti teroristickým organizacím…

Operace byla zahájena v reakci na bezprecedentní nárůst ozbrojeného odporu na Západním břehu, který se stal významnou hrozbou pro izraelská města a nelegální osady na Západním břehu. Masivní invazi čelí několik různých frakcí, včetně brigády Palestinského islámského džihádu (PIJ) Jenin, Brigády mučedníků Al-Aksá a skupin napojených na Hamás.

Brigáda Jenin tvrdí, že od začátku obléhání sestřelila nejméně čtyři izraelské bezpilotní letouny. Solidarita s Dženinem přichází z celé západní Asie a severní Afriky a izraelskou agresi odsoudily desítky zemí.

Na úterý byla na okupovaném Západním břehu Jordánu vyhlášena generální stávka, zatímco lidé v Gaze pořádali shromáždění, aby vyjádřili solidaritu s obyvateli Jeninu. Frakce odporu v Gaze v pondělí v prohlášení uvedly: „Vyzýváme všechny naše lidi ve městech, vesnicích a táborech, zejména v okolí Džaninu, aby se postavili izraelské okupaci a podpořili Džanin.“

Prohlášení dále pokračovalo: „V prohlášení se píše, že v Džingíně se odehrává boj o život: „Vyzýváme bojovníky odporu na všech místech, aby odpověděli na jakoukoli agresi, pokud bude izraelská okupace pokračovat ve svých zločinech proti našemu lidu.“

Zdroj: thecradle.co