Přísně tajná Agentura národní bezpečnosti USA nemusí odhalit jakoukoliv dohodu, kterou by mohla mít s Googlem, aby si pomohli proti kybernetickým útokům, rozhodl v pátek odvolací soud. Odvolací soud USA ve Washingtonu potvrdil rozhodnutí nižšího soudu, které uvádělo, že NSA nemá zapotřebí potvrzovat či zamítat jakékoliv vztahy s Googlem, protože její vládní status jí umožňuje, aby takovéto informace udržovala v tajnosti. Toto rozhodnutí přichází jako odpověď na požadavek podle Zákona o svobodném přístupu k informacím od skupiny veřejných zájmů, která říká, že veřejnost má právo vědět o jakémkoliv špehování občanů.

Tento odvolací soud souhlasí, že NSA může takovýto požadavek odmítat a ani nemusí potvrzovat, zda má s tímto internetovým gigantem jakékoliv ujednání.

„Jakákoliv informace týkající se vztahů mezi Googlem a NSA by odhalila chráněné informace o realizaci mise NSA týkající se zabezpečení informací,“ napsala soudkyně Janice Rogers Brown ve zdůvodnění odvolacího rozhodnutí.

Neziskové Středisko informací o elektronickém soukromí (EPIC) podalo formální požadavek, aby dostalo veřejné dokumenty týkající se těchto dohod a říkají, že hodně z těchto informací už je ve zpravodajských médiích.

Tento požadavek vyplynul z kybernetického útoku v lednu 2010 na Google, kde primárním cílem byly Gmailové účty čínských aktivistů za lidská práva.

Podle blogu Googlu vedoucí právní ředitel této skupiny David Drummond uvedl, že tato firma upozorňovala i další společnosti, že se mohou stát cílem, a také spolupracovala s odpovídajícími úřady USA.

Wall Street Journal a Washington Post hlásily, že Google NSA kontaktoval okamžitě po útoku.

Podle zpravodajských reportáží souhlasila NSA, že Googlu pomůže s analýzou útoků a nabídla této v Kalifornii sídlící výzkumné společnosti a jejím uživatelům lepší i ochranu proti vetřelcům i do budoucna.

Tato ohlášená aliance by mohla usilovat o to, aby špionážní agentura hodnotila hardware Googlu a i zranitelnost softwaru, stejně jako aby odhadovala úroveň sofistikovanosti jejích odpůrců, aby této firmě pomohla vyhodnotit, zda má v provozu odpovídající ochranu.

Obhájci soukromí jsou už kritičtí k politice Googlu ohledně ukládání dat o uživatelích a cílení jejích doplňků vystihujících on line vzory chování, což budí obavy spolu se špehovací sítí, že by to mohlo představovat riziko pro soukromé informace.


Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: ca.news.yahoo.com

]]>