Ruští vědci vyvíjejí přípravek zpomalující procesy stárnutí. Novodobou „věc Makropolus „ bude modelovat superpočítač Lomonosov. V ratingu Top 50 Ruska a SNS zaujímá superpočítač Moskevské univerzity první místo. Skupina ruských odborníků pod vedením akademika RAV Vladimira Skulačova syntetizovala sloučeninu, která pozastavuje v buňkách oxidační procesy, a právě ty jsou příčinou stárnutí. Princip působení SkQ1, jak se tato molekula, kterou vynalezli ruští vědci, jmenuje, je založen na tom, že antioxidanty jsou dopravovány do mikrochondrinů – energetických depo buňky.

Do vyvíjení této zázračné molekuly je zapojeno přes 40 vědeckých organizací a také řada zahraničích laboratoří. Hlavní důraz se kladl na vypracování počítačového modelu procházení molekul SkQ1 buněčnou membránou. Je to velice důležitý a složitý úkol, protože je třeba propočítat postavení milionů atomů. Takže bez superpočítače se tu nelze obejít, – je přesvědčen akademik Vladimír Skulačov:

Finta je v tom, že výkonnost superpočítačů umožňuje současně určit a vypočítat koordináty atomů v množství až milion atomů současně. Můžete spočítat, kde se nacházejí. A dá se tedy uskutečnit, jak říkají vědci, pomyslný experiment. Tedy přikázat počítači, aby propočítal, co se stane, když se naše látka dostane mezi tyto atomy a pokusí se projít membránou, řekněme buňky. Něco takového nebylo dřív možné kvůli tomu, že to byly příliš obtížné a dlouhotrvající výpočty. Kdyby něco takového dělali lidé, pak by nemohly tisíce lidí celý svůj život dělat nic jiného, než řešit tento jediný úkol.

Vedoucí projektu známého ve světě jako Ionty Skulačova zdůrazňuje, že v průběhu pokusů s myšmi jsou molekuly SkQ1 schopny zpomalit zhruba 40 příznaků stárnutí, například plešatění, vypadávání vousů, osteoporózu, atd. u pokusných živočichů se rovněž podařilo prodloužit život na dvojnásobek.

Vzorec této látky jsem si prostě vymyslel a bylo by proto dost riskantní předpovědět, jak se dál zachová, říká Vladimír Skulačov. To, co dopadlo dobře na zvířatech, musíme zopakovat na člověku. Moje prognóza je dost optimistická. Už jsme některé věci předpověděli na základě počítačových údajů, a potvrdilo se to a našlo se vysvětlení pro některé podivuhodné vlastnosti naší látky.

Teď pracují biologové na Iontech Skulačova v podobě tabletky. Práce má být dokončena v létě a potom bude následovat testování na zvířatech.


Zdroj: czech.ruvr.ru

]]>