Ruský stíhací letoun MiG-31 nad Barentsovým mořem zachytil americká a norská hlídková letadla, která byla nucena změnit kurs. Novinářům to oznámilo Národní centrum obrany (součást ruského ministerstva obrany). (Foto: Wikimedia)

Podle údajů centra zachytily 19. dubna ruské radary nad vodami Barentsova moře přibližující se k státní hranici Ruské federace dva vzdušné cíle. 

„Aby bylo možné identifikovat vzdušné cíle a zabránit překročení státní hranice Ruské federace, byl do vzduchu vyslán stíhací letoun MiG-31, který je součástí hlídky protivzdušné obrany sil Severního loďstva.  Posádka ruské stíhačky identifikovala vzdušné cíle jako základní hlídkové letouny P-8A Poseidon amerického námořnictva a Orion R-3C Norského královského letectva, a doprovázela je nad vodami Barentsova moře,“ uvádí centrum.

Ruská armáda upřesnila, že po nasměrování cizích vojenských letadel dál směrem pryč od ruské státní hranice, se ruský stíhací letoun úspěšně vrátil na letiště vojenské základny. Konstatovala, že překročení státní hranice Ruské federace se povedlo zabránit.

V centru upřesnili, že o odletu ruského stíhacího letounu bylo rozhodnuto v souladu s mezinárodními pravidly využívání vzdušného prostoru.

Zmiňme, že zpráva o tom, že ruský stíhací letoun MiG-31 zachytil americké výzvědné letadlo, přišla také před několika dny.

Zdroj: xinhuanet.com