Sledovat pateticky ubohý pokus indických byrokratů zastavit touhou více než 1 miliardy lidských bytostí po zlatě byl jedním z nejzábavnějších příběhů celého roku 2013. Referoval jsem o něm při mnoha příležitostech, naposledy to bylo v mém článku z počátku tohoto měsíce: Pašování zlata v Indii 7x vzrostlo a překonalo ilegální obchod s drogami. No, ukazuje se, že tento trend pokračuje, potenciálně ve zrychlujícím se tempu, jelikož jsme právě zjistili, že neuvěřitelně „téměř u každého pasažéra na letu z Dubaje do Calicut zjistili, že veze 1 kg zlata.“ Jak už jsem v minulosti řekl mnohokrát, když Indové své zlato chtějí, tak své zlato budou mít.


[quote align="center" color="#999999"]

CHENNAI: Zlatnictví a pašeráci potýkající se s omezením dovozu zlata spolu s propadem mezinárodních cen, kvůli nimž zůstává v ostatních zemích levnější, se obrací na Indy žijící v zahraničí, aby jej tito přivezli legálně po zaplacení cla. Každý v zahraničí žijící Ind, který zůstal v zahraničí po více než šest měsíců, si může přivézt 1 kg zlata.

Minulý týden bylo evidentní, že téměř každý pasažér na letu z Dubaje do Calicut si vezl 1 kg zlata, celkem přes 80 kg (v hodnotě asi Rs 24 crore). Na letišti Chennai si minulý týden 13 pasažérů vezlo legálně dovolené množství zlata.

„Tohle není ilegální. Ale těch 80 kg zlata, které přistálo v Calicut, nás překvapilo. Brzy jsme dostali informaci, že za touto operací byli dva pašeráci v Dubaji, a jejich vazby v Calicut, neboť nabízeli několika pasažérům letenky zadarmo,“ řekl jeden činitel. Tito pasažéři byli převážně indičtí dělníci v Dubaji využívaní jako nosiči lidmi, kteří jinak hledají ilegální způsoby, řekl. „Začali jsme stopovat počátek a trasu zlata poté, co rozvědka poukázala na roli pašeráků,“ řekl.

Zprávy z Keraly uvádí, že pasažéři z Dubaje přivezli během posledních tří týdnů více než 1 000 kg zlata. Lidé, kteří zaplatí clo Rs 2,7 kakh za kg v Dubaji, pořád ještě za tom získají přinejmenším Rs 75 000 za kg kvůli rozdílu cen v těchto dvou zemích. Obchodníci se zlatem v Kerale říkají, že většina tohoto zlata jde k výrobcům šperků v Tamil Nadu a v Andhra Pradeshi.

Tato vládní opatření ke kontrole deficitu na běžném účtu nesnížila poptávku po zlatě na trhu. „RBI se pokusilo odradit nákupčí zlata, protože u něj nemají ty možnosti jako u jiných komodit jako je ropa či měď. Převážně tam přebývá v trezorech. Když ale spadl dovoz zlata běžnými kanály, začali obchodníci, aby uspokojili domácí poptávku spotřebitelů, záviset na ilegálních kanálech,“ řekl.[/quote]

Jak jsme předpokládali, obrovský propadák, ale přinejmenším to posloužilo k obohacení pašeráků z celé oblasti.

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: zerohedge.com