Ministerský předseda Libye Abdel Rahim al-Kib vyzval ubránit zemi před „pseudorevolucionáři“, kteří si přivlastnili státní majetek a pozemky. Má na mysli úřady nekontrolované oddíly ozbrojených „brigád“. Tyto „brigády“ a za nimi stojící klany jednají v zemi samostatně a udržují četné klíčové objekty. Jsou mezi nimi vládní budovy a dokonce letiště v Tripolisu. Abdel Rahim al-Kib žádá o pomoc v boji s chaosem, jak se vyjádřil, „mlčenlivou většinu“ obyvatelstva. Jeho slova byla adresována těm, kdo potřebují stabilitu, soudí vedoucí vědecká pracovnice Ústavu orientalistiky RAV Jelena Melkunjanová.

Vláda nekontroluje všechny ozbrojené útvary v Libyi. V zemi je mnoho neevidovaných zbraní, a nikdo nechce je vrátit. Působí to chaos a anarchii. Vláda to nemůže zvládnout.

Ne všichni ale souhlasí s podobnou interpretací. Vystoupení libyjského politika máme brát spíše jako ohlas boje mezi klany, tvrdí náměstek ředitele Ústavu Afriky RAV Dmitrij Bondarenko.

Ti, kdo nastoupili k moci, se ještě neprokázali jako lidé oddaní ideálům demokracie, spravedlivosti a svobody. Proto je vnitřní boj mezi vítězi nevyhnutný. Zastupují různé síly, o osobních ambicích předáků už ani nemluvě. „Brigády“ také činí nárok na svou část moci. Z hlediska revoluční logiky jsou výzvy k boji proti nim přirozené. Splnili svou misi ve vítězství nad Kaddáfím, a teď se stávají nebezpečné pro jiné politické síly.

Libyjský premiér ve svém projevu vyjádřil rovněž nepřijetí federalismu. Za prohlášeními o nepřijetí federalismu je vidět snaha najít určitý model, kdy by byly různé regiony země spokojeny se svým postavením a měly by větší možnosti disponovat vlastními zdroji. Například Kaddáfí málo pečoval o východní regiony, a proto žila Kyrenaika v hrozné bídě, i když se tam těží skoro veškerá libyjská ropa.

Pokud jde o autonomní tendence v regionech, ty stejně jako ozbrojené „brigády“, nejen oslabují ústřední moc, ale i dělají Libyi méně lákavou pro zahraniční investice. Za této situace, na pozadí dominujícího chaosu, se nedá rozvíjet ani politický proces, ani ekonomiku, ani uspokojovat potřeby obyvatelstva.

 

Zdroj: http://czech.ruvr.ru/