Spojené státy možná použijí novou 13 600kilogramovou bombu k ničení bunkrů proti Íránu, hlásil ve čtvrtek DefenseNews.com citující generálporučíka US letectva Herberta Carlisleho. „Tento výbušný prorážeč je ohromná zbraň. Neustále ji vylepšujeme. Už teď má obrovské schopnosti a neustále jej zdokonalujeme,“ řekl ve čtvrtek Carlisle. „Je součástí našeho arzenálu a bude-li toho v nějakém scénáři zapotřebí, předvede svůj potenciál.“ Při promluvě na konferenci o obranném programu US řekl Carlisle, že tato bomba je „velkou zbraní“ zvláště konstruovanou k útokům na země jako Írán, které mají svá jaderná zařízení zakopaná pod zemí.

Podle Carlisleho je tato 13 600kilogramová zbraň schopna prorazit do bunkru i skrze 200 stop (65 metrů) betonu.

Probíhající íránský rozvoj jaderného programu zažehl volání po vojenském útoku ze strany Spojených států a Izraele, které tlačí na řešení jaderného sporu diplomatickými prostředky.

GBU-57

V interview s National Journal ministr obrany Leon Panetta ve čtvrtek řekl, že Spojené státy by v případě útoku na Irán dosáhly většího pokroku než Izrael.

„Kdyby se to rozhodl provést Izrael, tak by to bezesporu mělo dopad; je ale myslím také jasné, že kdyby to provedly Spojené státy, tak by to mělo zatraceně větší dopad,“ řekl Panetta.

Západní mocnosti a Izrael Irán podezírají, že se snaží o stavbu jaderných zbraní. To Irán popírá a říká, že jeho program má civilní povahu.

 

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: http://en.rian.ru