Rusko má nejen zájem o kontakty s JAR, ale celkově rozšiřuje své styky na tomto kontinentu. K tomuto závěru dospěl portál The Drive, když komentoval přílet dvou ruských bombardérů Tu-160 do této africké země. (Foto: Youtube)

K této události došlo právě v den, kdy ruský předák Vladimir Putin zahájil první v dějinách summit Rusko-Afrika, podotýká se v článku. Podle názoru autora je pro Moskvu přelet dvou bombardérů do JAR zjevnou demonstrací schopnosti Ruska provádět vojenské operace daleko za hranicemi vlastního území.

Rozšiřování vlivu Ruska v Africe napomáhá rovněž oslabení zájmu k tomuto kontinentu ze strany USA za prezidenta Donalda Trumpa. Proto je přílet Tu-160 do JAR nesporně jasným znamením toho, že Kreml má zájem o tuto zemi, píše autor článku.

23. října dva ruské strategické bombardéry Tu-160 poprvé přistály na jihoafrickém letišti Waterkloof, uvádí Ministerstvo obrany RF.

Letadla byla ve vzduchu přes 13 hodin, překonala více než 11 tisíc kilometrů. Během letu posádky provedly doplňování paliva.

V posledních fázích cesty byly ruské Tu-160 doprovázeny jihoafrickými stíhacími letouny Saab JAS 39.

Jak bylo uvedeno na Ministerstvu obrany RF, letecká skupina zahrnovala také letadla vojensko-dopravního letectva Il-62 a An-124 Ruslan. Účelem návštěvy Jihoafrické republiky podle informací rezortu je rozvoj bilaterální vojenské spolupráce a vypracování interakce mezi Vzdušně-kosmickými sílami RF a letectva Jihoafrické republiky.

Není to první zahraniční návštěva ruských letadel dálkového letectva. V prosinci loňského roku dvě letadla Tu-160, An-124 a Il-62 navštívila Venezuelu na pozvání vedení této země. Provedla společné lety s venezuelským letectvem a následně se vrátila na letiště v Rusku.