Americké tajné služby projevily zájem o možnost řízení klimatu na Zemi. Příslušný výzkum byl objednán CIA u Národní Akademie věd. Vzbudilo to obavy, že Američané chtějí získat útočné klimatické zbraně. Na výzkum těchto možností vyčlenila CIA 630 tisíc dolarů. Za tyto prostředky mají vědci během 21 měsíců prozkoumat možnosti lidského vlivu na povětrnostní podmínky. Přitom byl před nimi stanoven úkol, aby zjistili možná nebezpečí takového geoinženýrství pro USA.


Tento výzkum nevypadá sám o sobě nebezpečný. Avšak jeho financování z pokladny CIA poskytlo důvod pro spekulace o tom, že ve skutečnosti jde o klimatickou zbraň. Nakolik jsou tyto spekulace odůvodněné, nikdo zatím neví. Většina dotázaných Hlasem Ruska expertů komentář na toto téma odmítla. Avšak skutečnost, že vojáci v celém světě již dávno touží po klimatické zbrani, nikdo z nich nepopřel. Tohle řekl ředitel Ústavu politických a vojenských analýz Alexandr Šaravin:

[quote align="center" color="#999999"]

Klimatickým zbraním se věnují všechny přední státy již dávno. Začalo to snad před 50 lety. Někdo pokročil více, někdo méně. O případech ovlivnění klimatu víme. Nejsložitější je předpovědět následky. Proto zatím to vše nejde označit za klimatické zbraně.[/quote]

Mnozí ale věří, že Američané jsou s to poslat hromy a blesky na své nepřátele. Loni v září prohlásil například íránský prezident Ahmádinežád, že nepřátelé způsobili v Íránu sucho.

V Rusku uvalili svého času vinu z abnormálního horka na americkou stanici HAARP, připomněl ředitel Centra klimatických programů Fondu divoké přírody (WWF) Alexej Kokorin:

[quote align="center" color="#999999"]

Dobře víme o existenci na Aljašce stanice dálkových spojů HAARP. A když v Moskvě došlo v červenci 2010 k nevídanému vedru, vznikly chýry, že jde o činnost této stanice. Ano, v zásadě je taková stanice s to prorazit díru v oblacích na velké vzdálenosti. Jiná věc je, že během vedra v Moskvě nebylo nic podobného zaregistrováno.[/quote]

Stanice HAARP není unikátním projektem. Podobné mají také v jiných zemích. Třeba v Rusku, v Nižegorodské oblasti. Rozdíl je jen v tom, že většina údajů HAARP je přísně tajná a na projekt jsou napojeny vojenské organizace. Pravděpodobně právě tato okolnost přispěla k démonizaci stanice HAARP. Nedávno byla pozastavena činnost HAARPu na Aljašce.

Zdroj:  czech.ruvr.ru