Na Slovensku se bude nouzový stav prodlužovat o dalších 30 dní. Rozhodnutí přijala slovenská vláda včera 26. dubna na svém online jednání. (Foto: Facebook)

Platnost původního nouzového stav měla vypršet 28. dubna. Zákaz vycházení se od čtvrtka 29. dubna posune o hodinu a bude platit do 21:00.

„Epidemicky se situace od poloviny února kontinuálně zlepšuje, Slovenská republika je však pořád ve vysokých číslech a lehce může opět začít růst, když by rychle vznikl nápor na nemocnice a bylo by zapotřebí urychleně zavádět nová opatření a tedy narychlo přijímat nouzový stav,“ stojí v předkládací zprávě.

Slovenský resort zdravotnictví argumentuje také možností zavlečení na území SR nových mutací.

Podle něj další vývoj pandemie proto není možné spolehlivě předpovědět, jelikož různé mutace se navzájem odlišují rychlostí šíření a také smrtností.

Ministerstvo také připomenulo, že nouzový stav je propojen s dalšími opatřeními, ať už se jedná o zdravotnickou nebo hospodářskou mobilizaci.

Prodloužení nouzového stavu v pondělí doporučila také pandemická komise. Ta také navrhuje ukončit pravidelné testování ve školách a nahradit ho intervenčním testováním ve školských zařízeních, s výjimkou testování v černých okresech podle covid automatu.

0V souladu se zákonem o bezpečnosti státu během války musí o prodloužení nouzového stavu rozhodnout ještě Národní rada Slovenské republiky. Učinit by tak měla do 20 dnů od prodloužení.

Zdroj: snews.com