Na základě výzkumu nové metody antikoncepce může dávka ultrazvuku zastavit produkci spermií ve varlatech. Studie na krysách publikovaná v „Reproductive Biology and Endocrinology“ ukázala, že zvukové vlny mohou být použity ke snížení počtu spermií na úroveň, která by u člověka způsobila neplodnost. Výzkum popisuje ultrazvuk jako „slibného kandidáta“ pro antikoncepci. Nicméně, bylo by potřeba provést mnohem více testů, než by bylo možné metodu použít. Tento koncept byl poprvé navržen v 70tých letech, ale teprve nyní je podrobně zkoumán na Univerzitě v Severní Karolině, která získala grant od nadace Bill & Melinda Gates.

Výzkumy došly k závěru, že dvě 15minutové dávky jsou schopné „významně snížit“ počet buněk produkujících spermie a úroveň počtu spermií (úroveň spermií). Nejvíce efektivní se ukázalo, pokud byly dávky aplikovány ve dvou různých dnech a ve slané, teplé vodě. U člověka je na základě výzkumu považováno za „neplodnost“, pokud počet spermií klesne pod množství 15 milionů spermií na mililitr. Spermie u potkanů ​​se snížily na méně než 10 milionů spermií na mililitr.

Vedoucí výzkumník Dr. James Tsuruta říká: „Je potřeba provést další studie ke stanovení, jak dlouho antikoncepční efekt trvá, a zda je bezpečné tuto metodu použít opakovaně. “Tým se musí ujistit, že efekt ultrazvuku je vratný, tedy antikoncepční nikoliv sterilizační a také, zda opakované dávky by nemohly způsobit kumulativní poškození.

Dr. Allan Pacey, dlouholetý univerzitní profesor v oboru andrologie na univerzitě v Sheffieldu, říká: „Je to hezká myšlenka, ale je stále potřeba na ní hodně pracovat. “Říká, že po obnovení produkce spermií může dojít k jejich poškození, s následným efektem postižení dítěte“. „To poslední, co bychom chtěli, je trvalé poškození spermií“ říká.

 

Zdroj: http://www.bbc.co.uk/news/health-16756381