Jednotky NATO jsou připravené provést vojenskou operaci v Sýrii podle libyjského scénáře. Uvedl to vedoucí armádních jednotek v Evropě na slyšení v Kongresu USA. Prohlášení následovalo po zprávách, že v zemi by mohly být použité chemické zbraně, zatím to však nikdo nepotvrdil. Pokud to bude nutné, jednotky NATO jsou připravené provést vojenskou operaci v Sýrii podle libyjského scénáře. Toto prohlášení bylo učiněno před Kongresem USA vrchním velitelem sil NATO v Evropě generálem Jamesem Stavridisem


[quote align="center" color="#999999"]

„Nyní je NATO zaměřeno na ochranu hranic se Sýrií, proto jsme tam umístili rakety Patriot. Zvažujeme širokou škálu možných operací a budeme připraveni jednat, pokud padne rozhodnutí o naší intervenci, jako tomu bylo v případě Libye, “ řekl.[/quote]

Oznámení přišlo poté, co se objevila zpráva, že by v Sýrii mohly být použité chemické zbraně. Poprvé tato prohlášení byla oficiálně učiněná Damaškem, který tvrdí, že se zbraně dostaly do rukou militantů.

[quote align="center" color="#999999"]

„Teroristé vystřelili raketu s náplní chemické látky v Khan al-Asal v provincii Aleppo, která zabila 15 lidí, většina z nich byli civilisté“ – hlásila v úterý syrská státní tisková agentura SANA.[/quote]

Podle zdrojů počet Syřanů, kteří utrpěli od výbuchu rakety s chemickými látkami, byl přinejmenším 130 lidí. Tuto informaci zveřejnila televizní stanice „Surya“. Všechny lidí, kteří se dostali do nemocnice jsou ve vážném stavu, mezi nimi je velký počet žen a dětí.

Podle přesnějších údajů od udušení způsobeného plyny zemřelo 31 lidí, včetně 16 vojáků. Ve zprávě syrského ministerstva zahraničí, zaslané Radě bezpečnosti, je poznamenáno, že střela s chemickou látkou byla odpálena z oblasti Kfar Dailami a spadla 5 km daleko v západním okraji Khan al-Asal. Raketa explodovala pouhých 300 metrů od stanoviště armády.

Přesný název využitého plynu není hlášen v dopise ministerstvu zahraničních věcí. Nicméně, syrský ministr zahraničí uvedl, že 9.12.2012 varoval mezinárodní společenství o důsledcích obsazení militanty soukromé fabriky na výrobu chloru v Aleppu.

Nicméně, ani Spojené státy, ani OSN nepotvrdily informace o použití chemických zbraní. Podle agentury Reuters americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že není důvod se domnívat, že povstalci použili chemické zbraně a nazvalo tento předpoklad pokusem zdiskreditovat odpůrce syrského prezidenta Bašára al-Asada. Spolu s tím americké úřady uvedly, že i nadále zkoumají protiobvinění proti syrské vládě a připomínají, že použití těchto zbraní je „naprosto nepřijatelné.“

„Samozřejmě jsme si spolu s generálním tajemníkem OSN vědomi těchto zpráv, ale nemůžeme je potvrdit. Jakékoli použití chemických zbraní kteroukoli stranou v Sýrii by bylo hrubým porušením mezinárodního humanitárního práva a vedlo by k obrovské eskalaci konfliktu“- řekl mluvčí OSN Martin Nesirky.

Ruské ministerstvo zahraničí nepochybuje o oficiální pozici Damašku.

„Jsme maximálně znepokojení skutečností, že zbraně hromadného ničení padly do rukou militantů, což zhoršuje situaci v SAR a posouvá konfrontaci v zemi na novou úroveň“ – tak reagovali na zprávy z Aleppa v Moskvě.

Nicméně, odborníci nevylučují možnost, že by se incident mohl stát odrazovým můstkem pro západní intervenci.

„Chemické zbraně v občanské válce v Sýrii byly použité rebely. Tohle předpovídaly různé zdroje, a tyto zbraně nebyly ukradené z vládních skladu. Chemické zbraně syrské armády jsou soustředěné ve skladech v Damašku pod přísnou kontrolou. Současně státní hranice země jsou jako průhledné. Nebezpečí tohoto incidentu je v tom, že západní země mohou začít informační válku proti Damašku, a využít situace, aby se ospravedlnil vojenský zásah v zemi nebo letecké údery“- to už dříve nevyloučil ředitel ruského Centra pro analýzu světového obchodu se zbraněmi (TSAMTO) Igor Korotchenko .

Připomeňme že 12.března ze základny v Norfolku (Virginia), vyplula skupina válečných lodí amerického námořnictva a byla poslána do oblasti působnosti šesté operační flotily, což je ve Středomoří, Moskva pak kvůli omezení manévrovací volnosti amerického námořnictva, okamžitě poslala z Bejrútu lodě „Jaroslava Moudrého“, „Kaliningrad“ a „Alexander Shabalin.“

Další články k tématu:

Zdroj: telegrafist.org, Překlad: jinezpravy.cz