Americké akciové futures se v pondělí obchodovaly bokem v Asii, když investoři opatrně přivítali zprávy, že došlo k uzavření dohody o dlouho očekávaném americkém stimulačním zákoně, ačkoli „obtížné“ rozhovory o brexitu se táhnou do nedohledna. (Foto: Pixabay)

Libra šterlinků klesla o 0,6 procenta na 1,3436 USD poté, co několik evropských zemí uzavřelo své hranice s Velkou Británií, když se země dostala do přísnějšího uzamčení, aby bojovala s novým kmenem koronaviru.

Předseda vlády Boris Johnson bude v pondělí předsedat mimořádnému jednání o reakci pro mezinárodní cestování a tok nákladní dopravy do a z Británie.

Ve Spojených státech republikánský vůdce většiny v Senátu USA Mitch McConnell uvedl, že vedoucí představitelé Kongresu dosáhli dohody o úlevovém návrhu COVID-19 v hodnotě zhruba 900 miliard dolarů.

Zprávy následovaly nejprve skoky futures na S&P 500, ale s postupujícím ránem se postupně rozplynuly. Futures Nikkei se obchodovaly pevněji na 26.885, poté, co se hotovostní index v pátek uzavřel na 26.763.

Analytici BofA zaznamenali, že do akcií v posledním týdnu proudilo obrovských 46,4 miliardy dolarů, zatímco odliv hotovosti byl největší za poslední čtyři měsíce. Došlo k rekordním tokům do technologických akcií, velké toky do spotřebitelského sektoru, zdravotnictví, financí, nemovitostí a hodnotových akcií.

Hlavní investiční stratég BofA Michael Hartnett uvedl, že „prodejní signál“ byl spuštěn poprvé od února, protože úroveň hotovosti v posledním průzkumu Global Fund Manager Survey poklesla na 4,0 procenta.

„Pozice se příliš rozšiřuje, protože podpora politiky a zisky vrcholí,“ uvedl v poznámce. „Očekávání vyššího růstu, inflace a nižších úrokových sazeb se staly konsensem a investoři se připravují na velmi růžový scénář nízké volatility a vysokého růstu.“

Další populární obchod zkrátil americký dolar a pozice opět vypadala nadměrně rozšířená mnoha opatřeními, což měně v pondělí trochu ulevilo.

Dolarový index se mírně zvýšil na 90,147 a od loňského minima 89,723, které bylo nejnižší od dubna 2018.

Euro se rovněž mírně vrátilo na 1,2230 USD, zatímco dolar byl vůči jenu o něco pevnější o 103,36.

FX trhy čekají na konečné výsledky možné dohody o brexitu a amerického fiskálního balíčku,“ řekl Ned Rumpeltin, evropský vedoucí FX strategie v TD Securities.

„Zůstáváme však opatrní ohledně jakékoli „dobré zprávy“, která by zvýšila prodej USD na obou frontách. Tyto faktory vypadají plně cenově a obchod s krátkými USD se jeví stále více přeplněný.“

Pozastavení poklesu dolaru vedlo k tomu, že ceny zlata se trochu pozměnily ze svých nedávných zisků, když poklesly o 0,3 procenta na 1.880 USD za unci.