V upoutávce interview, který měl s německým Handelsblattem překvapivý vítěz italských voleb z minulého měsíce Beppe Grillo řekl, že Itálie je “už de facto” venku z eura a podstupuje riziko, že ji ti nejbohatší členové regionu “vyhodí”, jakmile jejich banky zpeněží své investice do dluhopisů této země. Jeho návrh – ten samý, co měl řecký P-Pap spěšně vykopnutý koncem roku 2011 – tj. lidové referendu, aby rozhodlo, jestli by Itálie měla zůstat v Eurozóně.


Ty nejlepší řádky od Grilla však byly vyhrazeny pro Maria Montiho:

[quote align="center" color="#999999"]

„Je to konkurzní správce zastupující banky,“ což je snad to nejvýstižnější, co jsme kdy o tomto operativci Goldmana četli. Jestlipak si ten o něm pořád ještě myslí, že Grillo je jen prosťoučký šašek libující si v anarchii?[/quote]

Z Handelsblatt:

[quote align="center" color="#999999"]

Italský politik a překvapivý vítěz posledních všeobecných voleb Beppe Grillo nevěří, že osudem Itálie je zůstat v Euro-zóně. „Ve skutečnosti je Itálie už venku z eura,“ řekl vůdce této strany „pěti hvězd“ v interview s Handelsblattem. Věří, že severské země by Itálii podržely jen tak dlouho, „dokud jejich chudinky investiční banky zase nevytáhnou z italských dluhopisů. A pak poletíme jako horký brambor.“

Grillo načrtl rozhodnutí lidu o euru. Musí se schválit odchod z eura, ale „ne samotný“, nýbrž by se, „mělo udělat on-line referendum o euru.“ Zrovna tak jako o Lisabonské smlouvě. To jsou „všechno otázky, u nichž byla ignorována naše ústava.“

Grillo v Interview podle očekávání mluvil ostře o současném italském ministerském předsedovi Mario Montim. To byl „konkurzní správce zastupující banky. Ten podržel ty, co nejvíc hrabou, osekal státní systém a přiměl lidičky dole platit větší daně.“

Grillo se nevidí jako anti-Evropského. „Evropa nemusí mít strach,“ řekl Reuters v interview. Požádal však o rychlou zpátečku a „více demokracie.“ Za svou stranu tvrdí. „My jsme Francouzská revoluce – bez gilotin.“ Evropa potřebuje „Plán B“, říká tento italský politik.

„Musíme se ještě zeptat: Co se to s Evropou stalo? Proč nemáme žádnou společnou informační politiku, žádnou společnou daňovou politiku, žádnou společnou imigrační politiku? Proč se tím obohatilo jen Německo?“[/quote]

To jsou všechno velice správné otázky, na něž italské obyvatelstvo bude čím dál víc hledat odpovědi.

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj:  zerohedge.com