Podle našeho konvenčního pohledu na dějiny chodí lidé po Zemi v současné podobě teprve asi 200 000 let. (Foto: Flickr)

Velká část mechanické vynalézavosti, kterou známe z moderní doby, se začala rozvíjet teprve před několika sty lety, během průmyslové revoluce. Dnešní důkazy však poukazují na existenci vyspělých civilizací již před několika tisíci lety – nebo možná ještě dříve.

Vlevo: (Brian A Jackson/Shutterstock); vpravo: (Lasse Jensen/CC BY 2.5)

„Oopart“ – neboli „artefakt mimo místo“ – je označení pro četné prehistorické předměty nalezené na různých místech dnešního světa, které vykazují úroveň technologické vyspělosti neodpovídající našemu současnému paradigmatu.

Mnozí vědci se snaží tyto ooparty vysvětlit jako přírodní jevy. Jiní však tvrdí, že takováto odmítavá vysvětlení pouze zakrývají stále více důkazů: pravěké civilizace měly vyspělé znalosti, které se v průběhu věků ztratily, aby se v moderní době znovu rozvinuly.

Podíváme se zde na celou řadu oopartů, jejichž údajné stáří se pohybuje od milionů po stovky let, ale všechny údajně prokazují vyspělost daleko přesahující jejich dobu.

Zda se jedná o skutečnost, nebo pouhou fikci, nemůžeme říci. Můžeme pouze nabídnout pohled na to, co je ohledně těchto jevů známo, předpokládáno nebo hypotetizováno, a to v duchu otevřenosti a směřování ke skutečným vědeckým objevům.

17. Baterie staré 2000 let?

Bylo prokázáno, že hliněné nádoby s asfaltovými zátkami a železnými tyčinkami vyrobené před zhruba 2000 lety jsou schopny generovat více než volt elektřiny. Tyto starověké „baterie“ nalezl německý archeolog Wilhelm Konig v roce 1938 nedaleko Bagdádu v Iráku.

Vpravo: Ilustrace bagdádské baterie z fotografií muzejních artefaktů. (Ironie/Wikimedia Commons) Pozadí: Mapa okolí dnešního Bagdádu v Iráku. (Cmcderm1/iStock/Thinkstock)

„Baterie vždy přitahovaly zájem jako kuriozity,“ řekl BBC v roce 2003 Dr. Paul Craddock, odborník na metalurgii z Britského muzea. „Jsou ojedinělé. Pokud víme, nikdo jiný nic podobného nenašel. Jsou to zvláštní věci; je to jedna ze záhad života.“

16. Staroegyptská žárovka?

Reliéf pod Hathořiným chrámem v egyptské Dendeře zobrazuje postavy stojící kolem velkého předmětu podobného žárovce. Erich von Däniken, který napsal knihu „Vůz bohů“, vytvořil model žárovky, která po připojení ke zdroji energie funguje a vydává podivné, purpurové světlo.

Objekt podobný žárovce vyrytý v kryptě pod Hathořiným chrámem v Egyptě. (Lasse Jensen/CC BY 2.5)

15. Velká zeď v Texasu

V roce 1852 objevili farmáři při kopání studny na území dnešního okresu Rockwall v Texasu něco, co vypadalo jako starobylá skalní stěna. Její stáří se odhaduje na 200 000 až 400 000 let, někteří tvrdí, že jde o přírodní útvar, jiní zase, že ji zjevně vytvořil člověk.

Historická fotografie „zdi“ nalezené v Rockwallu v Texasu. (Public Domain)

Dr. John Geissman z Texaské univerzity v Dallasu testoval skály v rámci dokumentárního filmu stanice History Channel. Zjistil, že jsou všechny zmagnetizované stejně, což naznačuje, že vznikly tam, kde jsou, a nebyly na toto místo přemístěny odjinud. Někteří však zůstávají tímto jediným testem v televizním pořadu nepřesvědčeni a volají po dalších studiích.

Geolog James Shelton a harvardský architekt John Lindsey si všimli prvků, které se zdají být architektonické konstrukce, včetně oblouků, portálů s obložením a čtvercových otvorů, které připomínají okna.

14. Jaderný reaktor starý 1,8 miliardy let?

V roce 1972 dovezla francouzská továrna uranovou rudu z Oklo v africké Gabonské republice. Uran byl již vytěžen. Zjistili, že místo původu zřejmě fungovalo jako rozsáhlý jaderný reaktor, který vznikl před 1,8 miliardy let a byl v provozu asi 500 000 let.

Místo jaderného reaktoru, Oklo, Gabonská republika. (NASA)

Dr. Glenn T. Seaborg, bývalý šéf Komise Spojených států pro atomovou energii a nositel Nobelovy ceny za práci v oblasti syntézy těžkých prvků, se domníval, že se nejedná o přírodní jev, a musí se tedy jednat o jaderný reaktor vytvořený člověkem.

K tomu, aby uran při reakci „shořel“, jsou zapotřebí velmi přesné podmínky. Například voda musí být extrémně čistá – mnohem čistší, než existuje v přírodě. Materiál U-235 je nezbytný k tomu, aby mohlo dojít k jadernému štěpení. Je to jeden z izotopů, které se v uranu přirozeně vyskytují. Několik odborníků na reaktorové inženýrství se domnívá, že uran v Oklu nemohl být dostatečně bohatý na U-235, aby reakce mohla probíhat přirozeně.

13. Tvůrci námořních map předtím, než Antarktidu pokryl led?

Mapa vytvořená tureckým admirálem a kartografem Piri Reisem v roce 1513, která však pochází z různých dřívějších map, podle některých názorů zobrazuje Antarktidu v době, kdy ještě nebyla pokryta ledem.

Část mapy Piriho Reise z roku 1513. (Public Domain)

Z jižního pobřeží Jižní Ameriky vystupuje pevnina. Kapitán Lorenzo W. Burroughs, kapitán amerického letectva v kartografické sekci, napsal v roce 1961 dopis Dr. Charlesi Hapgoodovi, že tento pevninský útvar zřejmě přesně zobrazuje pobřeží Antarktidy, jak je pod ledem.

Dr. Hapgood (1904-1982) byl jedním z prvních, kdo veřejně naznačil, že mapa Piri Reis zobrazuje Antarktidu v prehistorické době. Byl to historik vystudovaný na Harvardu, jehož teorie o geologických posunech si vysloužily obdiv Alberta Einsteina. Vyslovil hypotézu, že došlo k posunu pevninských mas, což vysvětluje, proč je Antarktida zobrazena jako spojená s Jižní Amerikou.

Moderní studie vyvracejí Hapgoodovu teorii, že k takovému posunu mohlo dojít během tisíců let, ale ukazují, že k němu mohlo dojít během milionů let.

12. Detektor zemětřesení starý 2000 let

V roce 132 n. l. vytvořil Zhang Heng první seismoskop na světě. Jak přesně fungoval, zůstává záhadou, ale repliky pracovaly s přesností srovnatelnou s moderními přístroji.

Replika starověkého čínského seismoskopu z období dynastie Východní Chan (25-220 n. l.) a jeho vynálezce Zhang Heng. (Wikimedia Commons)

V roce 138 n. l. správně ukázal, že asi 300 mil západně od hlavního města Luoyang došlo k zemětřesení. V Luo-jangu zemětřesení nikdo nepocítil a varování odmítl, dokud o několik dní později nepřišel posel s žádostí o pomoc.

11. Potrubí staré 150 000 let?

Jeskyně poblíž hory Baigong v Číně obsahují potrubí vedoucí do nedalekého jezera. Podle Briana Dunninga z webu Skeptoid.com je Pekingský geologický institut datoval do doby před 150 000 lety.

Souborná fotografie potrubí a pohled na jezero Čching-chaj v Číně, poblíž kterého byly nalezeny záhadné železné trubky. (NASA; obrázek potrubí prostřednictvím Zhax/Shutterstock)

Státní médium Sin-chua uvedlo, že trubky byly analyzovány v místní huti a 8 % materiálu se nepodařilo identifikovat. Zheng Jiandong, výzkumný pracovník v oblasti geologie z Čínské správy pro zemětřesení, řekl v roce 2007 státnímu deníku People’s Daily, že některé z trubek byly shledány vysoce radioaktivními.

Jiandong uvedl, že magma bohaté na železo mohlo stoupat z hlubin Země a přinášet železo do puklin, kde mohlo ztuhnout do trubek; i když připustil, že „na těchto trubkách je skutečně něco záhadného“. Jako příklad podivných vlastností trubek uvedl radioaktivitu.

10. Mechanismus z Antikythéry

Mechanismus často označovaný jako antický „počítač“, který sestrojili Řekové kolem roku 150 př. n. l., dokázal s velkou přesností vypočítat astronomické změny.

Mechanismus z Antikythéry je mechanické zařízení staré 2000 let, které sloužilo k výpočtu polohy Slunce, Měsíce, planet, a dokonce i data antických olympijských her. (Marsyas/CC by SA 3.0)

„Kdyby nebyl objeven … nikdo by asi nevěřil, že by mohl existovat, protože je tak důmyslný,“ řekl matematik Tony Freeth v dokumentu televize NOVA. Mathias Buttet, ředitel výzkumu a vývoje výrobce hodinek Hublot, ve videu zveřejněném Ministerstvem kultury a cestovního ruchu Řecké republiky uvedl: „Tento mechanismus z Antikythéry obsahuje důmyslné prvky, které se v moderním hodinářství nevyskytují.“

9. Vrták v uhlí

John Buchanan, Esq. představil 13. prosince 1852 na zasedání Společnosti skotských starožitníků záhadný předmět. Byl nalezen vrták zapouzdřený v uhlí o tloušťce asi 22 palců, pohřbený v jílovém podloží smíšeném s balvany o tloušťce asi 7 stop.

Souborový obrázek uhlí (Kkymek/iStock) Souborový obrázek vrtáku (Konstik/iStock; upraveno Epoch Times)

Uhlí na Zemi údajně vzniklo před stovkami milionů let. Společnost se rozhodla, že tento přístroj je na moderní úrovni vyspělosti. Došla však k závěru, že „železný nástroj mohl být součástí vrtáku rozbitého při nějakém dřívějším hledání uhlí“.

Buchananova podrobná zpráva neobsahovala žádné známky toho, že by uhlí v okolí nástroje bylo proraženo vrtáním.

8. Koule staré 2,8 miliardy let?

Koule s jemnými rýhami kolem dokola, nalezené v dolech v Jižní Africe, jsou podle některých názorů přirozeně vzniklé masy minerální hmoty. Jiní tvrdí, že je přesně vytvarovala ruka pravěkého člověka.

Nahoře vlevo, dole vpravo: Koule, známé jako Klerksdorpské koule, nalezené v nalezištích pyrofylitu (zázračného kamene) u Ottosdalu v Jihoafrické republice. (Robert Huggett) Vpravo nahoře, vlevo dole: Podobné objekty známé jako kuličky Moqui z pískovce Navajo v jihovýchodním Utahu. (Paul Heinrich)

„Koule, které mají uvnitř vláknitou strukturu s obalem, jsou velmi tvrdé a nelze je poškrábat ani ocelí,“ uvedl Roelf Marx, kurátor muzea v jihoafrickém Klerksdorpu, podle knihy Michaela Crema „Zakázaná archeologie: „Skrytá historie lidského rodu“. Marx uvedl, že koule jsou staré asi 2,8 miliardy let.

Pokud se jedná o minerální hmoty, není jasné, jak přesně vznikly.

7. Železný sloup v Dillí

Tento sloup je starý nejméně 1 500 let, ale mohl by být starší. Zůstává bez koroze a má ohromující čistotu. Podle profesora A. P. Gupty, vedoucího katedry aplikovaných a humanitních věd na Institutu technologie a managementu v Indii, obsahuje 99,72 % železa.

Nápis krále Čandragupty II. na železném sloupu v Dillí z doby kolem roku 400 n. l. (Venus Upadhayaya/Epoch Times)

V moderní době se vyrábí kované železo s čistotou 99,8 %, ale obsahuje mangan a síru, dvě složky, které v pilíři chyběly.

Vyráběl se nejméně „400 let předtím, než ho mohla vyrobit největší známá slévárna světa“, napsal John Rowlett v knize „A Study of the Craftsmen of Ancient and Medieval Civilizations to Show the Influence of their Training on our Present Day Method of Trade Education“ (Studie o řemeslnících starověkých a středověkých civilizací, která má ukázat vliv jejich výcviku na náš dnešní způsob řemeslného vzdělávání).

6. Vikingský meč Ulfberht

Když archeologové našli vikingský meč Ulfberht, datovaný do let 800 až 1000 n. l., byli ohromeni. Nechápali, jak mohla být technologie na výrobu takového meče dostupná až do průmyslové revoluce, tedy o 800 let později.

Ulfberhtův meč vystavený v Germanisches Nationalmuseum v německém Norimberku. (Martin Kraft/CC BY-SA 3.0)

Obsah uhlíku je třikrát vyšší než u jiných mečů té doby a nečistoty byly odstraněny v takové míře, že železná ruda musela být zahřáta na nejméně 3 000 stupňů Fahrenheita.

Moderní kovář Richard Furrer z Wisconsinu s velkým úsilím a přesností vykoval meč Ulfberhtovy kvality pomocí technologie, která by byla dostupná ve středověku. Řekl, že to byla nejsložitější věc, kterou kdy vyrobil, a použil metody, o nichž není známo, že by je lidé té doby používali.

5. Kladivo staré 100 milionů let?

V roce 1934 bylo v Londýně v Texasu nalezeno kladivo, které bylo zapouzdřeno v kameni, který se kolem něj vytvořil. Hornina, která kladivo obklopuje, je údajně stará více než 100 milionů let.

Glen J. Kuban, hlasitý skeptik tvrzení, že kladivo bylo vyrobeno před miliony let, řekl, že kámen může obsahovat materiály staré více než 100 milionů let, ale to neznamená, že se hornina kolem kladiva vytvořila před tak dlouhou dobou.

Řekl, že některé vápence se vytvořily kolem artefaktů, o nichž je známo, že pocházejí z 20. století, takže konkrece se mohou kolem předmětů vytvořit poměrně rychle. (Konkrece jsou masy ztvrdlé minerální hmoty).

Carl Baugh, který měl artefakt v držení, uvedl, že dřevěná rukojeť se změnila v uhel (důkaz jejího velkého stáří) a že kov, z něhož je vyrobena, má zvláštní složení. Kritici požadovali nezávislé testy, které by tato tvrzení ověřily, ale dosud žádné takové testy nebyly provedeny.

4. Prehistorické pracoviště?

Dělníci v kamenolomu poblíž Aix-en-Provence ve Francii v 18. století narazili na nástroje, které uvízly ve vrstvě vápence 50 stop pod zemí.

Nález zaznamenal v roce 1820 v časopise American Journal of Science and Arts T. D. Porter, který překládal dílo hraběte Bournona „Mineralogie“.

Fotografie vápencového skalního útvaru v souboru. (Andrew Roland/Shutterstock)

Dřevěné nástroje se proměnily v achát, tvrdý kámen. Porter napsal: „Všechno nasvědčovalo tomu, že toto dílo bylo provedeno na místě, kde byly stopy. Přítomnost člověka tedy předcházela vzniku tohoto kamene, a to velmi výrazně, neboť člověk již dosáhl takového stupně civilizace, že mu bylo známo umění, opracoval kámen a vytvořil z něj sloupy.“

Jak bylo uvedeno výše v případě kladiva, je známo, že vápenec se kolem moderních nástrojů tvoří poměrně rychle.

3. Milion let starý most?

Podle staroindické legendy postavil král Ráma před více než milionem let most mezi Indií a Srí Lankou. To, co vypadá jako pozůstatky takového mostu, bylo vidět na satelitních snímcích, ale mnozí tvrdí, že jde o přírodní útvar.

Zdroj: theepochtimes.com