V průběhu cvičení Vostok 2018 na polygonu Telemba v Burjatsku použili ruští vojáci „neviditelné rakety“, které předstihují svými charakteristikami známé zahraničí analogy, řekl v interview pro portál Zvezda náčelník 76. divize protivzdušné obrany, plukovník Sergej Tichonov.

Podle jeho slov se velení rozhodlo zkomplikovat úkoly cvičení a neomezilo se na obyčejné cvičné rakety.

V průběhu domnělého soustředěného útoku měly ruské ozbrojené síly sestřelit speciální cvičné kopie reálných okřídlených raket schopných oblétat reliéf, imitátory balistických bojových hlavic a také terče napodobující rakety vyrobené podle technologie stealth.

Tichonov rovněž upřesnil, že neměli úplnou jistotu, že vojáci stanovený úkol zvládnou.

„Žádné stoprocentní záruky úspěšného odražení tak silného útoku nemohl nikdo poskytnout. Jde totiž o to, že v manévrech byly použity speciální terče napodobující rakety s velmi obtížnou zjistitelností, jinými slovy rakety stealth, čili „neviditelné rakety", oznámil plukovník.

Jak však Tichonov podotkl, nehledě na složité podmínky dokázali ruští vojáci odrazit všechny rakety, přičemž některé z nich krátce po startu.

Manévry probíhají ve dnech 11. až 17. září pod vedením ruského ministra obrany, armádního generála Sergeje Šojgua na Dálném východě Ruska a v přilehlých vodách Tichého oceánu.

Jsou největší v Rusku za posledních 37 let, účastní se jich téměř 300 tisíc vojáků, desetitisíce obrněných vozidel, vrtulníků, letadel a bezpilotních letounů. V jedné etapě se cvičení zúčastní i jednotky z Číny a Mongolska.