Děje se to potichu a globálně, umírají miliardy včel, což ohrožuje naši úrodu a potraviny. Ale během 72 hodin by Evropská unie mohla přistoupit k zákazu těch nejjedovatějších pesticidů, a vydláždit tak cestu ke globálnímu zákazu, který by včely zachránil před vymíráním. Čtyři země EU už tyto jedy začalo zakazovat a některé populace včel se již zotavují. Před několika dny oficiální dozor nad Evropskou potravinovou bezpečností poprvé uvedl, že určité pesticidy včely osudově poškozují. Právní experti a evropští politici teď už volají po jejich okamžitém zákazu.

Bohužel Bayer a další gigantičtí výrobci pesticidů tvrdě lobují, aby je udrželi na trhu. Pokud teď vybudujeme ohromnou záplavu veřejného pobouření, můžeme Evropskou komisi dotlačit k tomu, aby naše zdraví a životní prostředí upřednostnila před ziskem nemnohých.

Víme, že naše hlasy se počítají! Přinejmenším naše petice s 1,2 milionem hlasů donutila úřady USA, aby otevřely o pesticidech formální konzultace – a teď když dosáhneme 2 milionů, můžeme přesvědčit EU, aby se zbavila těch šílených jedů a vydláždila cestu k celosvětovému zákazu. Podepište naléhavou petici a pošlete to každému – Avaaz a klíčoví poslanci naše poselství doručí přímo na bruselské zasedání:

PETICI LZE PODEPSAT ZDE

Včely nedělají jenom med, jsou rovněž kriticky důležité pro pozemský život, každý rok opylí 90% rostlin a plodin – s odhadovanou hodnotou 40 miliard dolarů a více než třetinu dodávek potravin v mnoha zemích. Bez okamžité akce k záchraně včel by mnoho z našeho oblíbeného ovoce, zeleniny a ořechů mohlo zmizet z našich pultů.

V posledních letech jsme spatřili prudký a znepokojivý globální pokles populace včel – některé druhy včel už vyhynuly a některé z amerických druhů jsou jen na 4% svých předchozích počtů. Vědci se pídí po odpovědích a nyní Evropský úřad pro potravinovou bezpečnost říká, že toxické chemikálie zvané neonikotinoidové pesticidy by mohly být tím, co za smrt včel odpovídá. Francie, Itálie, Slovinsko a i Německo, kde sídlí jejich hlavní výrobce Bayer, už zakázaly jeden z těchto včely hubících pesticidů. Bayer ale nadále svůj jed exportuje po celém světě.

Nyní ale tahle záležitost začíná vřít. Členové parlamentu EU stupňují svůj tlak na Evropskou komisi a klíčové vlády, aby protlačili novou legislativu zákazu těchto smrtících pesticidů a my jim můžeme nabídnout veřejnou podporu, kterou potřebují, aby vzdorovali mocné pesticidové lobby. Podepište naléhavou petici evropským vůdcům a pak tenhle e-mail široce rozešlete, děkujeme.

Náš svět se musí trápit s hrozbami, abychom jej učinili obyvatelným a naplnili jej úžasností. Komunita Avaaz se dala dohromady, aby bránila jak velké, tak malé. Jestli zvítězíme v bitvě o udržení Mezinárodní velrybářské komise, aby nepovolila vraždy těchto obrů, nebo v záchraně včel, těch droboučkých stvořeníček, na nichž toho tolik závisí, to záleží na tom, dáme-li se dohromady a postavíme se za takový svět, jaký my všichni chceme.

Zdroje: europeanvoice.com, publicserviceeurope.com, independent.co.uk, greens-efa.eu, csmonitor.com

]]>