Po svém krajně pravicovém italském ideovém druhovi Matteovi Sakvinim vytýčil maďarský premiér Viktor Orbán význam vytvoření „osy Řím-Varšava“, která by spojila evropské antiimigrační síly, píše The Independent.

Podle Orbánova názoru v této otázce nemůže být kompromis, a proto se musí krajní pravice pokusit společným úsilím ovlivnit kurz EU.

Ve čtvrtek 10. ledna Orbán prohlásil, že by se rád spojil se svými ideovými druhy ve vedení Itálie a Polska, aby se pokusili společně změnit směr, jímž postupuje EU.

Podle jeho názoru nemůže být v otázkách imigrace žádný kompromis, a proto bude třeba ještě zvítězit nad takovými lidmi, jako je francouzský prezident Emmanuel Macron, aby „respektovali rozhodnutí Maďarska, že nebude zemí imigrantů".

„Chtěl bych, aby působila v Evropě pravicovější politická síla, než Evropská lidová strana (mezistátní pravicově centristická strana, která převládá v Evropské komisi), osa Řím-Varšava schopná řídit, ochotná přebírat odpovědnost a čelící imigraci", uvádějí noviny slova maďarského premiéra.

Orbán rovněž podotkl, že podle jeho názoru jsou v EU „dvě civilizace": „smíšená křesťansko-muslimská na západě a tradiční ve Střední Evropě".

Jak podotýkají noviny, v letošních volbách do Evropského parlamentu může krajní pravice získat dostatečný počet hlasů, a podle průzkumů veřejného mínění se může stát druhou největší skupinou.

Ostatně rozpory mezi stranami z různých zemí nejspíše zabrání jejich sjednocení do plnohodnotné koalice.