Íránský prezident Hassan Rouhani gratuloval Iráku, Sýrii a Libanonu k porážce ISIS v Sýrii, k níž došlo i přes vyzbrojování a výcvik této teroristické organizace ze strany CIA. Rouhani v sobotu, během státní televizí živě vysílaného projevu, obvinil Západní země včetně Spojených států, že to ony Islámský stát „vykrmily a vyzbrojily“.


Teroristické skupiny, jako Islámský stát přinesly jen zlovůli, mizérii, zkázu, barbarství a masakry, řekl Rouhani, přičemž Spojené státy obviňoval ze sponzorování terorismu.

Teroristé v Iráku a Sýrii vylupovali muzea, prodávali dívky, upalovali lidi zaživa v klecích a mládeži podřezávali krky, řekl.

„Nikdy jsme si nedovedli představit, že tohle by světové mocnosti, Západní země, USA a sionistický režim mohly provádět i v 21. století,“ řekl prezident Rouhani.

„ISIS je teroristická skupina, kterou vykrmily a vyzbrojily hlavní světové mocnosti a některé reakční země tohoto regionu, čímž svými zločiny překonaly přední zločince historie.

K dobytí Albu Kamal došlo týdny poté, co Syrské demokratické síly s podporou koalice vedené Spojenými státy získaly po čtyřech měsících ofenzivy proti Islámskému státu kontrolu nad městem Raqqa.

Tato větev světového terorismu vyhlásila Raqqu za své ústředí krátce poté, co nad ní počátkem roku 2014 získala kontrolu.

Před Raqqou byla dobyta v červenci největší bašta Islámského státu v Iráku – město Mosul.

Během těch devíti měsíců bojů, které tomuto vítězství v Iráku předcházely, bylo zabito více než milion lidí, tisíce civilistů byly vyhnány z domovů a značné části tohoto města byly zničeny.

Zdroj: scroll.in