Na Islandu je velký poplach, protože jeho největší sopka se chystá poprvé po 290 letech znovu vybuchnout. Islandská meteorologická kancelář varovala, že v epicentru vulkánu Öræfajökull se vytvořila ohromná ledová kaldera o průměru jednoho kilometru. Dailystar.co.uk hlásí:


Ohromující satelitní snímky provedené během přeletů nad tímto regionem ukazují, že tato nová ledová kaldera se v sopce vyvinula během uplynulého týdne.

To podle Islandské meteorologické kanceláře (IMO) naznačuje, že aktivita vulkánu ležícího pod největším islandským ledovcem Vatnajökull narůstá.

Řeka tekoucím tímto ledovcem teď chrlí sirné plyny a v celém regionu v posledních měsících narůstá seismická aktivita, uvádí se v předpovědi.

„Tato data poukazují na zvyšující se aktivitu této sopky, která naposledy vybuchla v roce 1727,“ uvedl IMO v tiskovém prohlášení vydaném 17. listopadu.

Ovšem projevy bezprostředně hrozící erupce zatím žádné nejsou, uvedl IMO.

Avšak nárůst těchto aktivit zvedlo úroveň varování před erupcí na žlutou – tj. třetí nejvyšší z pěti.

IMO uvedl, že „zvedl dohled nad oblastí a vulkán bedlivě monitoruje.“

Žluté varování v tomto kódu znamená, že sopka „vykazuje projevy zvýšeného neklidu nad známou základní úrovní.“

Vzpomínky na erupci sopky Eyjafjallajökull z roku 2014 a zvláště 2010, kdy tato sopka vyvolala chaos v letecké dopravě celého evropského kontinentu, děsí jak aerolinie, tak místní lidi.

Před sedmi lety vybuchl islandský masiv Eyjafjallajökull a vychrlil dusivý závoj sopečného popela přes celou Evropu.

Ničivý vulkanický prach smetl z oblohy letadla a nevzlétlo asi 100 000 letů, na což letečtí dopravci doplatili 4 miliardami liber ztrát.

Pokud by došlo k erupci Öræfajökull, tak by se to mohlo dost možná zopakovat.

Minulý měsíc se otřásla islandská největší sopka 6 591 stop vysoká Bardarbunda, což vyvolalo čtvrtý největší otřes od její poslední erupce v roce 2014.

Páll Einarsson, vulkanologický expert z University of Iceland, řekl, že ty poslední otřesy jsou jen součástí celých sérií, které „jsou na postupu k větší síle už dva roky.“

V exkluzivním rozhovoru pro Daily Star Online řekl, že tento vulkán se „jasně chystá k dalšímu výbuchu,“ který přijde do několika let.

Zdroj: dailystar.co.uk