Vedoucí činitel „transparentního“ OSN teď přiznává, že text, o kterém se v Riu vyjednává, je tajný. RIO DE JANEIRO — V šokujícím kroku oficiálně akreditovaným nevládním delegátům cestujícím tisíce mil, aby se zúčastnili konference OSN o trvale udržitelném rozvoji Rio+20 v Brazílii, odmítli plný přístup ke stěžejnímu textu, o němž se vyjednává. Klíčový dokument, jenž zahrnuje veškerá rozhodnutí této environmentální konference je teď omezen jen na vládní delegáty. Panické rozhodnutí OSN utajit text, o kterém se v Riu vyjednává, následuje po odhaleních Climate Depot náležejících CFACT na klimatické konferenci v Durbanu v roce 2011, které zveřejnilo koncept pro Durban obsahující podrobnosti, jejichž zveřejnění se světová zpravodajská média vyhnula.

CFACT odhalilo v textu z Durbanu podivuhodné návrhy – ty dávaly „Matce Zemi“ právo žalovat západní země u nového  „Mezinárodního klimatického soudu“ a navrhovaly, že by se koncentrace CO2 měla snížit na polovinu (což by na Zemi vyhubilo většinu rostlinných a živočišných druhů), a to vedlo k tomu, že den před zahájením vyjednávání o rozhodnutí spěšně polovinu textu vyškrtli.

Podle WordPress, který hostí 500 000 blogů vystavujících každý den všechna témata celého světa, když blog WattsUpWithThat.com vystavil souhrn konceptu z Durbanu, ten den měl vyšší návštěvnost než jakýkoliv jiný článek toho dne. Původní článek se v roce 2011 objevil na Climate Depot a byl rovněž na pár dní nalinkován na Drudge Report.

Je známo, že text z Ria obsahuje několik položek vyřazených z textu z Durbanu včetně návrhů na daň OSN 2% výpalného ze všech finančních transakcí po celém světě, která by ochromila finanční trhy uvalením několikanásobných nákladů kvůli kořisti na každé transakci.

Vedoucí činitel OSN, který nechtěl být jmenován a požádal CFACT o vypnutí videokamery, odhalil zástupcům CFACT tady v Riu následující:

1. V Riu není žádné veřejné dokumentační středisko OSN, ač taková střediska byla na všech předchozích konferencích k dispozici.

2. Olafsson, zástupce generálního tajemníka OSN, vydal veškerému personálu příkazy údajně s autoritou generálního tajemníka Ban Ki-Moona, že text pro vyjednávání v Riu je teď tajný a musí se odmítnout vydat jej všem oficiálně akreditovaným delegátům z nevládních organizací.

3. Delegáti, kteří si přejí si stěžovat na utajení na konferenci v Riu, musí své stížnosti přednést činitelům OSN ve středisku na konferenci v Riu. Kanceláře OSN jsou však v budově, k jejímuž vstupu jsou zapotřebí zvláštní „sekundární propustky“. Delegáti z nevládních organizací nejsou oprávněni dostat sekundární propustky jinak než za výjimečných podmínek.

4. Kopie vyjednávacího textu by se měly vydávat na požádání vládních delegací. Ovšem poprvé je i přístup na plenární zasedání, na němž vyjednávání proběhne, také omezen. Akreditovaní zástupci nevládních organizací nemají na toto zasedání přístup.

5. Kopie současného textu jsou na konferenci v Riu utajené i na oficiální webové stránce.

6. Delegáti budou nalézat značky „OMEZENÝ PŘÍSTUP“ (Acesso Restrito) všude po konferenčním centru. Svoboda pohybu po celou konferenci už nebude ani pro akreditované zástupce povolena.

Tento činitel rovněž dodal, že OSN se stala akutně citlivá na kritiku, zvláště kvůli množství finančních a sexuálních skandálů na opulentně přepychovém ústředí OSN v New Yorku a mnoho z nich odhalila i zpravodajská média hlavního proudu. Tento činitel řekl, že bylo dost pravděpodobné utajení vyjednávacího textu pro Rio, protože se text z Durbanu, když jej CFACT zveřejnilo, ukázal být pro OSN a účastnící se vlády tak smrtelně trapný, přičemž většina vyjednavačů ve skutečnosti ten dlouhý, rozplizlý text před jeho odsouhlasením ani nečetla.

Marc Morano, vydavatel Climate Depot, který se už zúčastnil mnoha konferencí OSN a je teď v Riu, prohlásil: „Tato cenzura je u OSN bezprecedentní. Veřejnost měla na předchozích summitech OSN k těmto dokumentům přístup. Poslední vývoj zesměšňuje všechny ty povídačky OSN o ‚transparentnosti‘.“

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: climatedepot.com

]]>