Ukázalo se, že Pokročilé taktické tryskové bitevníky F-22 Raptor Amerického letectva nejsou efektivně schopné sledovat ruské letecké síly nad Sýrií, řekl Aviation Week velitel americké 95. Průzkumné eskadrony sídlící na základně al-Dhafra ve Spojených arabských emirátech. Tento nejmenovaný velitel uvedl, že obklíčení kolem ISIS sílí ve zmenšující se smyčce, takže se ruské tryskáče objevují u tryskáčů USA vedené koalice.


Během těchto střetů musí koaliční síly určit, odkud to přilétá a komu ten zjištěný bod patří. Podle tohoto velitele ale F-22 nemají potřebné infračervené a optické kapacity, které by jim dovolovaly v noci tohle rozpoznat, na rozdíl od tryskáčů páté generace F-35 a čtvrté generace tryskáčů F-15.

Rovněž se zmínil o tom, že F-22 nedovedou přenášet data přes linku 16 taktických dat, do výměnné sítě dat využívané americkými tryskáči. V důsledku toho musí piloti F-22 referovat o tom, co vidí, přes rádio.

F-22 má ještě jedno negativum v porovnání s F-35. F-22 nemají displeje zamontované v helmě. Tento velitel řekl, že musel často aktivně kroutit hlavou kolem, aby našel ostatní letadla, když se musel rozhlížet, kde to vlastně je, místo aby se podíval na svůj displej, a spatřil, kde přesně je.

Tento velitel přiznal, že situace v Sýrii vyžaduje daleko rychlejší reakční časy, než jak jsou na to připravováni při cvičeních US Air Force a v rámci obecné taktiky využívané americkými ozbrojenými silami.

Když tento velitel eskadry mluvil o střetech s ruskými tryskáči, tak řekl Aviation Week, že američtí piloti se několikrát pokoušeli kontaktovat ruské piloty pomocí speciálních komunikačních kanálů, ale ti obvykle neodpovídali. Podle tohoto velitele není žádný možný způsob jak zjistit, zda tuto frekvenci vůbec používají, nebo zda se rozhodli neodpovídat.

F-22 je první bitevník páté generace na světě. Byl do amerického Letectva nasazen v roce 2005, ale v roce 2011 ho přestali vyrábět a místo ní dělají tryskáče F-35. Celkem nebylo vyrobeno ani celých dvě stě F-22.

Zdroj: aviationweek.com