Věděli jste, že více jak 50% lidské populace si barví vlasy? Od blond odstínů až po úplně černé vlasy, vyhledáváme nejrůznější odstíny a kombinace. Růžové pruhy, tónování, melíry nebo platinová blond. (Foto: Flickr)

Upozorní vás však příbalové letáky nebo váš profesionální kadeřník na to, že tento druh barev je přímo chemickou bombou pro váš organismus? Umělá barviva jsou totiž plná chemických látek, které mají vedlejší účinky a navíc mohou být karcinogenní. 

Co je na chemických barvách špatného?

Jen málo z nás má povědomí o tom, jak barvení vlasů vlastně funguje. Při barvení a intenzivním tónování probíhá vícestupňová chemická reakce: Peroxid vodíku nejprve zničí přirozenou barvu (pigment) vlasů oxidací. Následně se aplikuje barvivo v krému, který proniká do celé struktury vlasů. Následně se vlasy obarví – zevnitř i zvenku. 

Právě v důsledku peroxidu a ostatních chemických látek dochází k alergickým reakcích (jejich výskyt je vyšší u osob mladších 16 let) a v historii docházelo i k úmrtím.

Chemické barvy jsou naprosto nevhodné pro těhotné a kojící matky, protože složka amin p-aminofenol způsobuje genetické mutace a může poškodit plod nebo ublížit miminku. 

K látkám, které pravděpodobně vyvolávají alergii v peroxidových barvách, řadíme: 

  • m-fenylendiamin 
  • p-fenylendiamin (PPD)
  • p-toluylendiamin
  • p-toluylendisulfát
  • o-nitro-p-fenylendiamin
  • p-aminofenol 
  • 3-aminofenol 
  • hydrochinon
  • resorcin

Prostředky pro zesvětlení vlasů obsahují persulfáty, např. persulfát amoniaku, které mohou způsobit kontaktní ekzém. Peroxid navíc nepříjemně pálí a způsobuje spoustu problémů u lidí s problematickou pokožkou. Jeho používání je naprosto nevhodné pro osoby s dermatologickými onemocněními. 

Alternativy 

Náhradou za barvy na vlasy plné chemie a chemických derivátů je henna. I zde ale musíte dávat pozor, protože pokud nejste chemik, mohou vás květinové krabičky jednoduše nachytat. Ve složení tedy hledejte aromatické aminy nebo PEG / PEG deriváty. Pokud jsou v produktu obsaženy, vyhněte se mu obloukem. 

Přírodní barva na vlasy se vymývá během 4 – 5 týdnů, protože nenarušuje chemicky vlas ani jeho kutikulu. Barva zůstane na povrchu vlasu, kde se postupně vymývá. Aplikace henny je jednoduchá a zvládne ji každý v pohodlí domova.

Jedinou nevýhodou přírodních barev je to, že henna zesvětluje vlasy a nedokáže vytvořit blond odstíny. Můžete ale docílit jahodové blond případně si pomoct přírodními zesvětlovači. Vždy se poraďte s výrobcem (mají zákaznickou podporu) případně s kadeřníkem, který s přírodními barvami na vlasy pracuje. 

Existují čeští výrobci henny a přírodní vlasové kosmetiky vhodné ke každodennímu používání (včetně masek na vlasy a stylingových doplňků).

Komerční sdělení.