Česká média informovala o tom, že pražská Univerzita Karlova podala celkem dvě správní žaloby na českého prezidenta. S žalobou se UK obrátilo na Městský soud v Praze proto, že Miloš Zeman odmítl jmenovat profesory. (Foto: Wikimedia)

„Podle našeho názoru pravidla a zákony musí platit pro všechny, pro každého občana, jak pro rektora, tak i pro pana prezidenta," cituje portál tn.nova.cz rektora univerzity, Tomáše Zimu.

Uvádí se, že Zeman konkrétně odmítl jmenovat profesory docenty Ivana Ošťádala a Jiřího Fajta. Zeman tak měl dle vedení univerzity porušit pravidla.

„Mě osobně tato záležitost netěší a mrzí," prohlásil na tiskové konferenci rektor univerzity. Zima přitom již dříve poukazoval na to, že v daném sporu jde zejména o principiální otázku výkladu a dodržování zákonů v právním státě, stejně jako o akademické svobody.

Portál Seznam Zprávy dále píše, že žaloba je namířena přímo na Zemana, nikoli na jeho kancelář.

Univerzita podle prorektora Aleše Gerlocha vychází ze staršího rozhodnutí městského soudu. Gerloch navíc tvrdí, že úkol prezidenta nespočívá v tom, aby návrh na jmenování profesorů věcně zkoumal.

Univerzita dále nesouhlasí s názorem Zemana, že by řízení o jmenování neproběhlo řádně. Dle Zimy je toto rozhodnutí kolektivního pětičlenného orgánu transparentní a vychází z rozsáhlých podkladů.

Již dříve tato univerzita informovala, že chystá podání správních žalob. Prezident si ale stojí za tím, že škola nevedla řízení o jmenování řádně, píší Seznam Zprávy. U historika umění Fajta měla přejít to, že předložil nepravdivé informace. U fyzika Ošťádala zase univerzita přehlížela nesoulad jeho styků s StB a etického kodexu univerzity.

Spor týkající se nejmenování profesorů probíhá již od roku 2015. Podle loňského rozsudku musel český prezident učinit nové rozhodnutí. I podruhé si však trval na svém.