Český tisk odhalil kauzu stoupence nacistické ideologie, který byl v tichosti odsouzen k podmíněnému trestu. Jsou mezi obránci naší země neonacisté? Nemohou chystat převrat jako v Německu? Sputnik hovořil s renomovaným expertem.

Okresní soud v Táboře řešil začátkem roku případ extremismu v české armádě. Ven se to dostalo až nyní. Příslušník, který sloužil v útvaru v Bechyni, dostal podmíněný trest na 30 měsíců za zveřejnění fotografií svého tetování s nápisy a symboly pravicově extremistického charakteru na předloktí. Ještě před vynesením rozsudku voják odešel z armády.

Není to poprvé, co na veřejnost pronikají skandály. V roce 2010 například kontrola zaměřená na extremisty mezi vojáky ve strakonické posádce odhalila muže, který měl na zádech německy psané heslo jednotek SS „Mou ctí je věrnost". Velký rozruch vyvolalo zjištění, že že dva čeští vojáci v Afghánistánu nosili na helmách symboly neblaze proslulé divize SS Dirlewanger.

České tajné služby pronikání neonacistů do armády monitorují. Podle zprávy vnitra se mezi vojáky závažnější problém spojený s extremismem neobjevil. Vojenské zpravodajství pouze zaznamenalo informace o jednotlivcích na nejnižších armádních postech s vazbami na pravicově extremistické prostředí. Zpráva o extremismu o nich píše následovně: „Nepůsobili nijak koordinovaně a ve většině případů tajili svou inklinaci k pravicově extremistickým myšlenkám před pracovním okolím."

Problém je o to ostřejší, že britský tisk letos v listopadu odhalil, že neonacisté v elitní německé jednotce plánovali v Německu převrat a teror.

Jak velký problém jsou neonacisté v české armádě? Jde o jen dětskou hru se symboly nebo o něco víc? Na to se Sputnik zeptal bývalého policejního rady Ředitelství služby cizinecké a pohraniční policie Policejního prezídia ČR Pavla Opla.

Ukázalo se, že okresní soud v Táboře letos odsoudil k podmíněnému trestu vojáka z posádky v Bechyni, který se chlubil nacistickými symboly vytetovanými na předloktí. Co si o tom myslíte?

Tady vidím tři roviny pohledu na věc. Za prvé pro příslušníka Armády ČR je obdobné chování a obdobné projevy naprosto nepřípustné a nežádoucí a takoví lidé by v žádných ozbrojených složkách sloužit neměli.

Ale, a to je za druhé, nelíbí se mi, že byl odsouzen v rámci trestního řízení za to, že dal fotku svého tetování na Facebook. Neznám podrobnosti případu, ale jelikož byl údajně odsouzen za toto, pak je zjevné, že ono tetování bylo jinak skryté. Chlubení se těmito symboly je hloupé, ale v obecné rovině se mi vůbec nelíbí kriminalizace příspěvků v internetovém prostoru. To vidím jako obrovské nebezpečí, které může postihnout kohokoliv za cokoliv. A ta doba bohužel skutečně došla až tak daleko.

Za třetí chci říct, že je velmi nešťastné, že jsou považovány za kriminálně závadové rozličné symboly, které byly v minulosti někým zneužity. Svastika je symbol života a štěstí používaný do dnes mnoha kulturami po celém světě a její první nálezy jsou datovány cca 5 tisíc let před naším letopočtem na území dnešního Balkánu a Íránu, tedy tisíce let před jeho zneužitím nacisty. To má být provždy zakázán?

Sousloví „Mou ctí je věrnost" má nepochybně silný náboj, speciálně pro příslušníky ozbrojených složek. Že bylo používáno jednotkami SS je smutným faktem a příslušníci ozbrojených složek by jej neměly používat. Vyhazov ze služebního poměru je na místě, ale kriminalizace určitě ne. Čekám, kdy bude kriminalizováno slovo kamarádství, které je zde sice od nepaměti, ale bylo rovněž masově používáno a hlásáno v rámci nacistické propagandy ve vztahu k Hitlerjugend a ozbrojeným složkám Německa.

Není to první případ, kdy se zjistilo, že čeští vojáci inklinují k nacistické ideologii. Není to zvláštní, zejména ve vztahu k naším armádním tradicím?

Mám obavu, že nejde o inklinaci k nacistické ideologii, ale o hloupost a dětinskou naivitu některých příslušníků ozbrojených složek, kteří mnohdy neznají dostatečně historii, nedomýšlejí souvislosti a nechápou naprostou nevhodnost takovýchto veřejných projevů. Takovíto lidé v ozbrojených složkách být nemají.

Tady je ale potřeba se zamyslet nad tím, jak je možné, že v rámci přijímacích psychotestů nejsou tito lidé odselektováni, nebo nejsou odhaleni při pozdějším psychologickém testování, které mnozí příslušníci ozbrojených složek absolvují pravidelně.

Nesnižují podobné případy českou armádu v očích spojenců?

To nemohu posoudit, ale předpokládám, pokud jde o bojová nasazení s reálným ohrožením života, tak tím relevantním ukazatelem je profesionalita a důvěryhodnost v bojové akci a ne nějaké tetování či malůvka. Generalita v kancelářích má úplně jiné starosti, takže mohou řešit příspěvky na Facebooku a podobně.

Mimochodem jsem naprostý odpůrce vojenského nasazení naší armády mimo evropský kontinent a rovněž nesouhlasím s jejím nasazením v Pobaltí, proti údajné možné agresi Ruska. Tak, jak jsme před rokem 1989 nekriticky a servilně přistupovali k SSSR a celému Východnímu bloku, tak se posledních 30 let stejně nekriticky a servilně snažíme zavděčit Západu. To je nepřijatelné. Máme být suverénní zemí bez hloupého poklonkování komukoliv.

V listopadu bylo britským deníkem The Daily Mail odhaleno, že neonacističtí spiklenci z elitní jednotky německých ozbrojených sil plánovali v zemi převrat. Mohlo by se něco podobného stát v Česku?

Pokud se v Německu skutečně chystal převrat, ve kterém se angažovali příslušníci německých ozbrojených složek, pak předpokládám, že šlo o vyvrcholení frustrace značné části obyvatel se všemi negativními jevy, které sebou přinesla masová migrace z naprosto odlišných kultur.

V každém správném příslušníkovi ozbrojených sil má být zdravé vlastenecké cítění a dlouhodobě neřešené šokující události v Německu zřejmě vybudily některé příslušníky ozbrojených sil k jejich aktivitě.

Pokud politici okamžitě ve prospěch svých obyvatel nevyřeší problematiku masové migrace a jejích patologických vlivů v hostitelských zemích, pak obdobné aktivity budou narůstat. Katastrofální stav masové migrace velmi rychle spěje k občanské válce, která zachvátí náš kontinent. Myslet si totiž, že se případná občanská válka třeba z Francie či Německa nepřelije i do jiných států, je bláhové.

Převrat v naší zemi asi zatím nehrozí, ale politici si trestuhodně zahrávají s miliony našich obyvatel a to již dávno za hranicí únosnosti. Nespočet lidí již bylo dohnáno k zoufalství a měli by si uvědomit, že zoufalí lidé dělají zoufalé činy. A jsem moc zvědav, pokud by k tomu došlo a lidé by je hnali, kde na Západě by se našich „politických dobrodějů" ujali.

Zdroj: snews.com