Poturčení je koncepce vtělená do procesu nucené asimilace lidí a celých oblastí z jejich původní kultury na tureckou. (Foto: Youtube)

Níže si uvedeme příklady poturčování operace praktikované tureckými okupačními silami v okupovaných oblastech Sýrie.

Tento proces začal 13. ledna 2013, když Ankara jmenovala Faisala Yilmaze guvernérem Syřanů v Turecku a v syrských pohraničních oblastech, na čemž se ukázalo, jaké má turecký režim na syrských územích ambice.

Na konci září 2016 poté, co turecká armáda a k ní loajální milice při tzv. operaci Štít Eufratu uchvátily kontrolu nad několika oblastmi severní Sýrie, byly nad většinou oficiálních institucí a budov ve městě Jarablus vztyčeny turecké vlajky kromě popisů názvů těchto institucí v turečtině vedle arabštiny.

12. října 2017 otevřel turecký režim ve městě Jarablus Tureckou poštovní korporaci „PTT“, k čemuž si obsadil budovy Syrské pošty. Turecká média slibovala, že po této pobočce přijde otevření dalších poboček.

Děti zdvihají turecké vlajky a obrázky Erdogana a teroristé zjevně děti nutí skandovat: Děkujeme, Turecko, děkujeme, Erdogane!, ve snaze využít dětské nevinnosti k realizaci politiky poturčování.

ledna 2018 nařídilo turecké ministerstvo školství školní vysvědčení s tureckými vlajkami bez jakéhokoliv odkazu na Sýrii v jejich textu. V rámci své politiky okupace a poturčování jmenoval 28. ledna 2018 turecký ministr vnitra Suleyman Soylu tři guvernéry a bezpečnostní náčelníky do 3 syrských měst v severní Sýrii okupované tureckými okupačními silami, tj. do Azazu, Jarabulusu a do Marea.

20. července 2018 vydalo Turecko občanům v oblastech pod svou kontrolou poznávací značky automobilů a identifikační průkazy. Místní zdroje potvrdily, že ty identifikační průkazy jsou speciálním kódem navázané na turecké úřady.

20. října 2018 zakázalo Turecko a s ním spřažené milice používání občanských průkazů vydaných syrskou vládou i pro nouzové stavy a přijímání do nemocnic. Občany a vyhnance a vyhnance vybídli, aby zašli do určitých center, kde jim vydají nové průkazky s pečetěmi tureckého státu a navázané na turecké úřady.

8. srpna 2018 začalo Turecko kampaň přejmenování ulic a náměstí v Afrinu, kdy ta jména psali i turecky vedle arabských, spolu s čímž vyvěšovali turecké vlajky. Turecko použilo jméno hlavy tureckého režimu Erdogana k přejmenování náměstí, které se jmenovalo: Náměstí vládních budov.

23. srpna 2018 odsoudila Ankara na severosyrském venkově Aleppa syrského doktora z oblasti pod její kontrolou k 6 měsícům žaláře a pokutě 5 000 tureckých lir za kritiku Erdogana.

7. března 2019 syrští řidiči náklaďáků v oblasti Kontrolované tureckou armádou a k němu loajálními milicemi při tzv. Štítu Eufratu pořádají demonstraci, aby si stěžovali na monopol tureckých Náklaďáků při zásobování podniků, což je zbavilo práce zničilo jejich živobytí.

V dubnu 2019 bylo oznámeno, že turecká vláda postavila zeď, která odřízla syrské město Afrin a anektovala ho k tureckému území.

1. června 2019 okupační síly a jejich milice pojmenovali veřejný park v Azazu po Ottomanském národu.

30. června 2019 vyšla tisková zpráva o tom, jak turecká okupační armáda a k ní loajální milice v Afrinu pokračují v procesu poturčování oblasti a zatemňování identity jejích obyvatel změnou názvů náměstí, ulic a vesnic na turecká jména a nucením syrských obyvatel, aby nosili turecké identifikační průkazky a platili tureckými lirami navíc k nutnosti žádat bezpečnostní schválení od tureckých úřadů pro všechno, co se v regionu provádí.

27. července 2019 turecký ministr náboženských záležitostí vynaložil značné úsilí na šíření ideologie tzv. neo-Ottomanismu (ideologie Muslimského bratrstva), kromě toho, že předělal mnoho hal bývalých textilek v Afrinu na malé a střední mešity nebo náboženská centra, která šířila extremistickou ideologii.

  • 29. srpna 2019 byla k Turecku připojena syrská města (Al-Bab, Al-Rai a Jarabulus) začleněná do tureckého státu Gaziantep.
  • A další města (Souran, Azaz a Akhtarin) připojena ke státu Kilis.
  • A města (Afrin, Jindires a Rajo) připojena ke státu Hatay.
  • A města (Afrin, Jindires a Rajo) připojena ke státu Hatay.
  • Na všechny záležitosti v oblasti služeb, ekonomiky a vojenství probíhající v těchto městech dohlíží turečtí guvernéři vykonávající nad nimi jurisdikci. Peníze na projekty jsou uvolněny až po schválení tureckým guvernérem pro plánování projektu.
  • Turecký stát každý měsíc přes turecké pošty převádí platy zaměstnanců pracujících pro jejich milice pomocí speciálních karet s tajným kódem vydané všem zaměstnancům.
  • Platy se vyplácí jen v tureckých lirách.

12. ledna 2020 mnoho tureckých činitelů včetně guvernéra Gaziantepu a zástupců Strany spravedlnosti a rozvoje inaugurují ve městě Jarabulus střední školu pojmenovanou po tureckém guvernérovi Ahmed Turgay Imam Gellarovi, který před rokem v Jarabulu zemřel na srdeční infarkt. Turečtí činitelé naplánovali otevření této střední školy po 12. měsících aby to bylo na výročí smrti Imam Geylara jako připomenutí jeho „památky“.

V lednu 2021 promovalo 105 absolventů memorování Koránu v Azazu v Sýrii v mešitě Omar bin Abdul Aziz  pod záštitou Turecké  náboženské nadace. Ceremonie se zúčastnili muftí Kilis, velký muftí Gaziantepu, a šéf odboru náboženského školství oblasti Waqf.

7. února 2021 podepsal Erdogan turecký dekret o zřízení turecké univerzity uvnitř syrského území.

Závěr

  • Turecká okupace pořád prosazuje politiku poturčování všemi prostředky a možnostmi k zatemňování syrské národní identity občanů a k vnucováním identity turecké silou a přinucením navíc s bráněním tamním občanům, aby se hlásili ke své syrské identitě, a to všemi teroristickými metodami od věznění a mučení až po zabíjení, kdy se porušují všechny mezinárodní charty, zákony a normy.
  • Tamní Syřané však trvají na své syrské identitě a ti svou zemi od této okupace osvobodí, ať už se to Erdoganovi líbí, nebo ne.

Připravilo: Ministerstvo zahraničních věcí a expatriotů Syrské arabské republiky