Zkuste si představit, že se máte sejít s dívkou, která má oči jako kaleidoskop… Ne. Promiňte.

Vlastně představte si jásavé řádky kódu v programovacím jazyce R – libující si ve šťastném údolí modelů teorie her, které by nebránily hnutí goth nebo novoromantickým valkýrám tančit na 12palcovou verzi Bela Lugosi’s Dead od kapely Bauhaus.

Představte si, že tento přelud nastane kvůli „pinu!“ ve vaší e-mailové schránce. Koneckonců, právě vám byla doručena úžasná tajná informace. Derete se k východu, ve skutečnosti ke vstupu do magického divadla, kde se sami sebe ptáte ve stylu Keatse, zda to byl jen sen. Bdím nebo spím?

Takže o čem ten sen byl? Ach, je to tak prozaické, jde to k jádru geopolitiky: co se skutečně stalo během návštěvy amerického ministra zahraničí Tonyho Blinkena na Ukrajině.

Skvělý Andrej Martyanov poznamenal, že Blinken „řekl Kyjevu v zákulisí, aby se ‘umírnil’, přičemž použil načechrané metafory o obavách Spojených států ohledně ‘suverenity’ a ‘bezpečnosti’ Ukrajiny“.

Nuže, vypadá to, že v tom bylo mnohem víc, než jen načechrané metafory.

Uniklé informace o schůzce za zavřenými dveřmi mezi Blinkenem a zastupujícím komikem Zelenským nejsou o nic méně skvostné. Zdá se, že Blinken mu bez pardonu vyčinil.

Zde jsou vodítka. Všechny ukrajinské státní korporace musí být řízeny příslovečnými „zahraničními zájmy“. Takže většina lidí ve vedení musí být buď ze zahraničí, nebo patřit k podvratné páté koloně. Celá protikorupční vertikální kampaň musí být také řízena ze zahraničí. To samé platí pro soudní systém.

Andrej Kobolev – americký poskok – musí být znovu jmenován šéfem ukrajinského Naftogazu. Zelenskyj přenesl hory, aby se zbavil Koboleva.

Blinken vyvinul ohromný tlak na všechny ukrajinské oligarchy, aby byly obrovské části ukrajinské ekonomiky přeneseny na – koho jiného – na cizince. Totéž se týká privatizace půdy.

Blinken poněkud legračním způsobem varoval, že by ruské jednotky mohly napadnout Ukrajinu. V tomto případě může Zelenskyj počítat pouze s obrovskou politickou pomocí, ale nikoli vojenskou. Zelenskému bylo ve skutečnosti nařízeno, aby přestal žádat o vstup do NATO a přestal provokovat Rusko, protože prezident Putin, který již nakreslil červenou čáru, by mohl učinit „drastické rozhodnutí“.

Blinken se domáhal toho, aby američtí poskoci byli podle ukrajinských zákonů nedotknutelní, a vyjmenoval ctěné osobnosti občanské společnosti. Roznašečka sušenek na Majdanu Victoria „S**u na EU“ Nulandová, která byla také přítomna, sestavila seznam Nedotknutelných a Blinken se s nimi setkal samostatně.

Nakonec musel obrovský přízrak, který visel nad celou cestou do Kyjeva, dát o sobě vědět. V praxi to vypadalo tak, že Zelenskyj byl vyzván, aby nahlásil každého, kdo pomohl dostat informace o Hunterovi Bidenovi do médií prostřednictvím Rudolpha Giulianiho.

Podle zdroje, který měl přístup k uniklým informacím, to Zelenskému vyrazilo dech. Tohle opravdu nečekal. Zvláště pokud jde o převod cenných aktiv, ovládaných ukrajinskými oligarchy, „zahraničním zájmům“. Někdo ho zaručeně odpráskne.

Nikdo se těmito uniklými informacemi nechce zabývat – jako kdyby šlo o radioaktivní jed. Nikdo to nepotvrdí. Avšak nemůže být ani popřena věrohodnost těchto informací.

Odpor vůči těmto mocným, bezejmenným „cizím zájmům“ jednoduše nepřichází v úvahu. Vypadá to, že jsou nyní řízeny logikou ve stylu „vezměte peníze a utečte“, neboli ujměte se rabování Ukrajiny, akcií a fondů předtím, než celá věc – tedy zkrachovaný stát – vybuchne.

Škoda těch oligarchů, kteří si mysleli, že budou drancovat půdu prostřednictvím privatizace. Místo toho jsou peníze na cestě ven. Sledujte tok peněz. Sledujte sen.

Pepe Escobar