Pamatujete si na povinné očkování? Tohle je pravý opak. Za rok jsme ušli dlouhou cestu. S výjimkou amerických vysokých škol – které nutí studenty k mRNA boostům. (Foto: Flickr)

Dánsko zakáže téměř všem mladším 50 let dostávat další mRNA Covid injekce, uvedl včera dánský zdravotnický úřad.

Dánsko již dříve ukončilo očkování Covidem pro téměř všechny mladší 18 let. Nová pravidla jdou mnohem dál.

Dánové mladší 50 let budou smět očkování podstoupit pouze v případě, že u nich existuje „vyšší riziko, že se u nich Covid-19 projeví vážně“.

Dánský zdravotnický úřad zatím tyto skupiny nedefinoval, ale pravděpodobně mezi ně bude patřit jen hrstka lidí, například ti, kteří podstupují léčbu rakoviny, jež potlačuje jejich imunitní systém. Těhotné ženy pravděpodobně zahrnuty nebudou.

Dánsko výslovně neuvedlo, že rizika mRNA injekcí nyní převažují nad jejich přínosem pro zdravé lidi mladší 50 let.

Tento názor je však implicitně obsažen v oznámení, které tyto osoby od očkování nejen odrazuje, ale skutečně je zakazuje, a to i přesto, že Dánsko v příštích měsících očekává „velkou vlnu nákazy“.

Jinými slovy, zdravotnický úřad nezastavuje očkování proto, že Covid skončil. Nyní se domnívá, že pro většinu lidí je lepší, když se nakazí koronavirem, než když si vezmou další mRNA.

Dánský krok je obzvláště významný, protože Dánsko má vynikající národní systém zdravotní péče a agresivně shromažďuje údaje o Covidu a vakcínách.

Dánsko bylo mezi prvními zeměmi, které přestaly podávat očkování vakcínou Covid zdravým dětem a dospívajícím. Nyní je začínají následovat další evropské země, přičemž Velká Británie ukončila očkování mRNA téměř u všech dětí do 10 let.

Ve včerejším oznámení nových opatření Dánsko výslovně upustilo od jakékoli snahy zastavit šíření koronaviru a uvedlo, že se zaměří pouze na ochranu osob s velmi vysokým rizikem:

Očekáváme, že během podzimu se covidem-19 nakazí velká část populace, a proto chceme očkovat ty, kteří jsou nejvíce ohroženi, aby byli chráněni před závažným onemocněním.

Mezitím očekávejte, že stejní „ověřovatelé faktů“, kteří trvali na tom, že dánský krok k zastavení očkování osob mladších 18 let nebyl ve skutečnosti krokem k zastavení očkování osob mladších 18 let, se pokusí překroutit i včerejší oznámení.

Hodně štěstí.

(„Dánsko ‚nezakázalo‘ očkování dětí vakcínou Covid,“ jenže ano, v podstatě zakázalo. Pouze nepatrná menšina dětí s velmi vysokým rizikem koronaviru bude vůbec zvažována pro očkování).

Přesto sílící tlak proti očkování mRNA pro zdravé děti a mladé lidi nepronikl do skleníku probuzení, kterým je americké vysoké školství.

Elitní americké univerzity, jako je University of California-Davis, nadále oznamují, že jejich studenti budou muset letos na podzim podstoupit další mRNA očkování – v tomto případě „bivalentní“ vakcínu, kterou federální regulátoři povolili na základě údajů z hrstky myší.

Není jasné, co je hnací silou posedlosti amerických akademických kruhů vakcínami Covid. Zdá se však, že zdraví studentů a racionální analýza rizik a přínosů jsou na seznamu velmi nízko.

Alex Berenson