Německá pekárna dostala účet za plyn ve výši 330 000 eur (8 milionů korun českých) poté, co jí nová energetická společnost náhle vypověděla smlouvu, která zaručovala ceny až do konce roku 2023, uvedl Junge Freiheit s odvoláním na Bild. (Foto: Flickr)

„Zbláznili se?“ řekl majitel Eckehard Vatter, který má podle svých slov na zaplacení účtu 14 dní. „Před rokem jsme za plyn pro naše velké pece a topení platili 5 856 eur měsíčně,“ dodal.

Vatter uvedl, že mu nový dodavatel energií nesdělil důvod zvýšení ceny o 1 200 %.

Navíc vzhledem k tomu, že Vatterova pekárna je podle obchodního práva považována za „řemeslnou živnost“, nemůže od státu získat žádnou podporu. Podle agentury ReMix tvrdí, že v posledních letech zaplatil na daních 19,9 milionu eur.

Před téměř třemi týdny jsme zaznamenali, že šokovaní Evropané zveřejňovali virální fotografie nesmyslně vysokých účtů za energie.

O několik dní později německá vláda oznámila balíček úlev ve výši 65 miliard eur, který má zmírnit prudký nárůst cen energií pro občany a podniky. Na dohodě, která od začátku války na Ukrajině přináší celkovou úlevu ve výši téměř 100 miliard eur, se dohodla německá trojkoalice vládnoucích sociálních demokratů Scholze, Zelených a liberální FDP.

Mezi hlavní opatření patří jednorázové platby milionům ohrožených důchodců a plán na snížení neočekávaných zisků energetických firem. Stručně řečeno, plíživé znárodnění energetického sektoru.

A pár dní po oznámení tohoto balíčku slíbil ministr hospodářství Robert Habeck pomoc malým a středním podnikům.

„Otevřeme široký záchranný deštník,“ řekl během projevu 8. září v Berlíně. „Otevřeme ho zeširoka, aby pod něj mohly spadnout malé a střední podniky.“

Pokud tedy nejste pekárna klasifikovaná jako „řemeslný podnik“.

Kdo by to byl čekal?

Zdroj: jungefreiheit.de