Nejvýznamnější geopolitickou událostí tohoto dne je východoukrajinské referendum o nezávislosti probíhající v různých městech tohoto regionu, což probíhá necelé dva měsíce po případové studii z Krymu, kdy jsme viděli, jak se tento region odtrhl od Ukrajiny a připojil k Rusku, a to i přes horečná varování z Kyjeva a ze Západu, že to je výsledkem „zmanipulovaných voleb“, které nikdo nepřijme. Jak se pak ukázalo, stačilo jen, aby je akceptovalo Rusko, které si rychle tohle černomořské území zabralo.


Dnešní hlasování je jako přes kopírák to, co se stalo na Krymu, s tím, že místní budou téměř určitě hlasovat pro nezávislost na Kyjevu (i přes Putinovy „námitky“, kterému se tak podařilo distancovat se od hlasování, i když bude nejspíš celkem ochotný přijmout jejich výsledek), po čemž budou následovat další hlasování, která východní Ukrajinu (a následně i Transistrii) připojí k Rusku, která by mohla proběhnout možná už 18. května rychle následovaná přijetím rublu jako regionální měny.

Tohle probíhá spolu s tím, jak Západ zase jednou v zoufalém předvádění marnosti nedělá nic kromě pouhých varování, že to „bude ještě dražší“, sankcí a tvrzení, že i tohle referendum bude ilegální. Ten samý Západ, který jen tak pro připomínku neměl žádný problém s násilným pučem v Kyjevě před třemi měsíci, i když podepsal dohodu západních vůdců, která předjímala udržení existující vlády u moci do pozdních měsíců roku 2014. Ten samý Západ, který teď rozhodně odmítá uznat to, co je přinejmenším povrchně demokratickým referendem.

Jen pro připomínku, tohle bude nejspíš konečný výsledek dnešních událostí:

O podrobnosti k tomu, co se děje v terénu, jsme se obrátili k Reuters:

[quote align="center" color="#999999"]

Separatističtí rebelové protlačili referendum o samosprávě na východní Ukrajině na neděli a tak v tomto konfliktu, který vyvolal obavy z občanské války a pozdvihl proti sobě Rusko se Západem v nejhorší krizi od Studené války, znovu vzplály boje.

V Mariupolu, v dějišti zuřivých bojů z uplynulého týdne, bylo jen osm volebních středisek pro půl milionu lidí. Fronty zalité jasným sluncem vyrostly na stovky metrů dlouhé, atmosféra při té události nabyla téměř charakteru oslavy, jelikož volební střediska praskala ve švech, a tak vynesli volební urny ven na ulici.

Srážky propukli i kolem televizní věže na okraji bašty rebelů Slavjanska už chvilku před tím, kdy voliči vyrazili k volebním střediskům ulicemi zablokovanými barikádami, poraženými stromy, pneumatikami a zrezivělými stroji.

„Chtěl jsem přijít, co nejdříve budu moci,“ řekl Žeňa Děnješa, 20 letý student sekundy před hlasování v trojpatrové betonové budově university. „Všichni chceme žít ve své vlastní zemi.“

Když se ho zeptali, co si myslí, že přijde po hlasování zorganizovaném rebely během týdnů, tak odpověděl: „Pořád bude válka.“[/quote]

To je v jeho věku dost chmurně dospělé, ale má pravdu – násilná reakce Ukrajiny je jen otázkou času: „Ministerstvo vnitra Ukrajiny referendum prohlásilo za zločinnou frašku a jeho volební lístky za „pijáky nasáklé krví.“ Jeden z činitelů řekl, že dvě třetiny tohoto území se odmítly zúčastnit.“ Reakce US byla úplně stejně hrobová. Od NYT:

[quote align="center" color="#999999"]

Mluvčí ministerstva zahraničí Jen Psaki, řekla, že Spojené státy výsledky hlasování neuznají. Řekla, že referenda „ozbrojených separatistických skupin jsou podle ukrajinských zákonů ilegální, a že jsou pokusem o vytvoření dalšího rozkolu a rozvratu,“ s dodatkem, že budou-li pokračovat, tak „poruší mezinárodní zákon a územní celistvost Ukrajiny.“[/quote]

Co je ještě daleko důležitější, pokud by se Ukrajina rozdělila na dvě – ať už mírově nebo občanskou válkou – tak skončí peníze MMF na výkup z dluhů, o kterých to konec konců všechno je.

Avšak ač tohle by znamenalo konec kyjevské vlády, která by byla rychle vymetena od moci, když se přítok západních peněz zastaví, tak to je věc, která obyvatelstvo východu asi nemůže už ani méně zajímat:

[quote align="center" color="#999999"]

Inženýr Sergej, 33, hlasující v průmyslovém centru Mariupolu, žekl, že na otázku na hlasovacím lístku vytištěném v ruštině a ukrajinštině odpoví „Ano“, tou je: „Podporujete vyhlášení stavu samosprávy Doněcké lidové republiky?“

„Všichni jsme pro nezávislost Doněcké republiky,“ řekl. „Znamená to nechat za sebou fašistickou, pro-americkou vládu v Kyjevě, která nepřinese nikomu nic dobrého.“[/quote]

Zrovna tak je důležité i to, že místní obyvatelé nemají žádné iluze o tom, co se stane dál:

[quote align="center" color="#999999"]

Někteří na ten hlas za „Ano“ pohlíží jako na potvrzení autonomie uvnitř Ukrajiny, jiní jako na krok k nezávislosti a další jako na přístup k pohlcení Ruskem.[/quote]

Anexi upřednostňují prominentnější rebelové, ale ta nejednoznačnost by mohla odrážet jejich strach z otevřeného volání po plné „nezávislosti“, které by mohlo přiškrtit podporu, o kterou usilují, a mohlo by je to nechat v otevřené pozici vůči Kyjevu.

NYT se soustřeďuje na tuto otázku:

[quote align="center" color="#999999"]

I přes improvizovanou povahu znamenají ty volby riziko eskalace tohoto doutnajícího konfliktu na Ukrajině tím, že politické křídlo pro-ruských militantních skupina se na Ukrajině opevní, přičemž dočasná vláda v Kyjevě se ocitne v nešikovné pozici, když bude namítat proti tomu, co organizátoři označují za demokratické hlasování.

„Výsledky nám dodají legitimitu před světovou komunitou,“ řekl na zdejší tiskové konferenci v sobotu předseda ústřední volební komise samozvané Doněcké republiky Roman Ljagin. Pan Ljagin řekl, že vytiskl 3,1 volebních lístků nesoucích otázku: „Podporujete vyhlášení samosprávy Doněcké lidové republiky?“

Formulace ale zmátla i lidi v Doněcku. Někteří tu otázku interpretují jako hlasování pro větší místní autonomii, někteří pro nezávislost a zatímco další za krok směrem k pozvánce pro anexi k Rusku podle vzoru stanoveného Krymem.[/quote]

V každém případě odpověď bude známa zakrátko: účast byla na základě zpráv žurnalistů daleko větší, než se čekalo:

Více o účasti od RT:

[quote align="center" color="#999999"]

Své lístky už odevzdalo více než padesát procent voličů v Doněckém regionu, uvádí šéf Ústřední volební komise samozvané „Doněcké lidové republiky“ Roman Ljagin.

„Účast není jen vysoká, je mimo očekávaný rozsah,“ řekl Ljagin. „Lidé se hromadí před volebními středisky v dlouhých frontách a volební komise pracují na plné obrátky.“

Účast na referendu v regionu Lugansk už teď dosáhla 65 procent, tvrdí předseda místní komise pro referendum Alexandr Malychin.

V Mariupolu zotavujícím se z pátečních smrtonosných srážek je podle koordinátora ústřední volební komise „Doněcké lidové republiky“ Borise Litvinova otevřeno jen osm volebních středisek. Ti, co jsou ochotni hlasovat, musí čekat, až na ně přijde řada v dlouhých frontách.[/quote]

Hlasování by mělo skončit v 53 místech v 10 h večer (19:00 GMT) a rebelové doufají, že budou mít lístky spočítané do pondělního odpoledne. To znamená, že oficiální oznámení východoukrajinské nezávislosti by mohlo přijít už v pondělí v noci nebo v úterý.

[quote align="center" color="#999999"]

„Není vůbec jasné, k jakým akcím vůdci rebelů přistoupí, jakmile budou oznámeny výsledky, o nichž se očekává, že tak či onak ukáží veliké odhlasované „ano“. Jakýkoliv apel na Rusko by mohl konfrontovat Kyjev a Západ s vážným problémem.“[/quote]

To, k čemu nejspíš dojde, je, že ty nově nezávislé východní republiky si všimnou, že kyjevské armády pokračují se svým nasazením v anti-teroristické operaci, a v takovém okamžiku požádají, aby Rusko poslalo mírové sbory. A v tom okamžiku Putin zase zvítězí.

Co se týče vizuálních zpráv z událostí toho dne, zde jsou vzorky fotek z terénu:

Nakonec je tu živý stream od Ústřední volební komise Doněcka, která periodicky aktualizuje informace o procesu hlasování: