Benjamin Mazer, lékař specializující se na laboratorní medicínu ve Spojených státech, vydal v časopisu The Atlantic článek vyzývající k pozornosti vůči nedostatku a nespravedlnosti v testování covid-19 ve Spojených státech v naději, že „privilegovaná“ třída přestane plýtvat testovacími činidly a přenechá je lidem, kteří je nejvíce potřebují. (Foto: Flickr)

„Celý systém nás zklamal: nedostatečné veřejné investice země do testování covid-19 problém testování ještě zhoršily.“

Článek říká, že s nárůstem potvrzených případů ve Spojených státech by testovací činidla měla být ponechána těm, kteří je nejvíce potřebují. U starších osob a lidí s nízkou imunitou, i když jsou očkováni, stále hrozí vážné riziko úmrtí na covid-19.

V současnosti Spojené státy, kromě pečovatelských domů, jen stěží upřednostňují poskytování testovacích služeb pro tyto skupiny.

Naopak Spojené státy se potýkají s trapnou situací, to znamená, že mnoho mladých, očkovaných a v zásadě zdravých studentských skupin provádí velké množství testů, zatímco pro vysoce rizikové skupiny není testování tak snadno dostupné.

Některé bohaté americké společnosti dokonce distribuovaly nejsložitější nové nástroje na testování na trhu mnoha zaměstnancům, kteří pracují z domova.

Článek říká, že pokud chtějí Američané skutečně brát poctivost testování vážně, měly by univerzity a podniky darovat svá testovací činidla vysoce rizikovým skupinám, jako jsou pečovatelské domy a zdravotní sestry.

Odborníci na veřejné zdraví by se měli ujmout vedení při poskytování příkladu v šetření testovacími činidly. V současnosti to mnoho lidí dělá naopak.

Na sociálních sítích publikují extravagantní testy a dokonce i mnoho lékařů píše na Twitteru o tom, jak snižují soukromou rezervu činidel pro rychlé testování antigenů, aby mohli každý den během dovolené testovat své rodiny.

Zdroj: theatlantic.com