Během oslavy, která včera v noci proběhla na Jet Propulsion Laboratory, k deseti letům zkoumání Marsu pomocí roverů se hlavní výzkumník mise Steve Squyres podělil o několik příběhů o výzkumech a objevech, které učinily rovery Spirit a Opportunity od svého přistání na Marsu v roce 2004. K nedávným fascinujícím záhadám patří divný kámen, který se náhle objevil na fotkách z roveru Opportunity na místě, kde byly nasnímány fotky jen o 12 dnů dříve, se žádný kámen neukazoval. Squyres tento kámen popsal jako „bílý kolem obvodu, ve středu je snížená plocha, která je tmavě červená. Vypadá to jako kobliha s výplní,“ řekl. „A ten se objevil. Prostě se jen objevil a my jsme přes to místo nejeli.“


Snímek obrazovky ze Steve Squyresovy prezentace k oslavě 10 výročí roverů zkoumajících Mars. Náhle se objevil kámen tam, kde o 12 solů dříve žádný nebyl.

Dobarvená verze kamene zvaného Špicovitý ostrov. Credit: NASA/JPL, color by Stuart Atkinson.

Squyres tento kámen popsal jako „bílý kolem obvodu, ve středu je snížená plocha, která je tmavě červená. Vypadá to jako kobliha s výplní,“ řekl. „A ten se objevil. Prostě se jen objevil a my jsme přes to místo nejeli.“

Nazvali to „Špicovitý ostrov“ a tým uvažuje o několika nápadech o tom, jak se tam ten kámen záhadně zjevil.

„Jednou z teorií bylo, že jsme to tam nějak vyhodili kolem,“ řekl Squyres. „My jsme od toho projížděli metr nebo dva a jednomu kolu se mohlo povést vyhodit to ze země. To je ta pravděpodobnější teorie.“

Ty další?

„Další teorií je, že by tam mohla být poblíž kouřící díra v zemi a tohle by mohla být vyvrženina z kráteru. Ta je ale méně pravděpodobná,“ řekl Squyres.

Další nápad navržený dalšími je ten, že to mohlo odpadnout od blízkého skalního výchozu.

Obrázek ze Solu 3528 z této oblasti neukazuje žádný kámen.  Credit: NASA/JPL.

Obrázek té samé oblasti v Solu 3540, kdy se ten kámen jak ‚kobliha s výplní‘ objevil. Credit: NASA/JPL.

Ale ať se jeví náhlé objevení kamene jako jakkoliv úchvatné, zrovna takové je to, co o něm tým zjistil.

„Jak tu tak povídáme, tak jsme s roverem a s jeho přístroji u toho kamene a proměřujeme jej. Udělali jsme obrázky jak té koblihovité části, tak té marmeládové části,“ řekl Squyres. „Ta marmeládová část se nepodobá ničemu, co jsme na Marsu viděli. Je hodně plná síry a hořčíku a má dvojnásobek manganu oproti čemukoliv, co jsme viděli před tím. Nevím, co cokoliv z toho znamená. Jsme z toho naprosto zmatení, všichni v týmu se dohadují a hádají. Zažíváme úžasnou dobu!“

V tom je ale krása té mise, řekl Squyres.

„Míval jsem v určité době takové uklidňující představy, že bychom si mohli sednout a říci: ‚Udělali jsme to, jsme hotoví, dověděli jsme se vše, co jsme se o této lokalitě dovědět mohli.‘ Ale Mars takový není. Neustále nás zavaluje novými věcmi.“

„A co, co jsem si uvědomil,“ uzavírá Squyres, „a co se ukázalo jako pravdivé, když jsme přišli o Spirita, a co se ukáže být pravdivé, až přijdeme o Opportunity, že tam vždy bude něco uhrančivě lákavého, co je prozatím mimo náš dosah, a k čemu jsme se zatím nedostali. To je prostě ta samotná povaha objevování a já to cítím jako velké štěstí, že jsem byl součástí této mise.“

Můžete se podívat na celou přehrávku té oslavy níže a přečíst si úžasné ohlédnutí za těmi 10 lety od Stuarta Atkinsona na Road to Endeavour blog.



Video streaming by Ustream

Nancy Atkinson

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: universetoday.com