Ruské ministerstvo zahraničí zveřejnilo na svých webových stránkách oficiální komentář k vyhoštění 18 diplomatů, ve kterém vyjádřilo českým úřadům silný protest. (Foto: Flickr)

Odvetná opatření: 20 českých diplomatů musí opustit území Ruské federace

Rusko si předvolalo českého velvyslance a posílá tento vzkaz

Česká policie vyhlásila pátrání po dvou ruských občanech

Česko vyhostí 18 ruských diplomatů. Takto zareaguje Moskva

Ruská tajná služba byla zapojena do výbuchů na muničních skladech, uvedl Babiš

Babiš chce odtajnit dokumenty týkající se Vrbětic a údajných ruských agentů

„České úřady přijaly bezprecedentní rozhodnutí a vyhostily 18 zaměstnanců ruského velvyslanectví na základě nepodložených a přitažených za vlasy záminek o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu ve vojenských skladech ve Vrběticích v roce 2014. Je to o to absurdnější, že české úřady již dříve z explozí vinily firmy, které tyto sklady vlastní,“ uvádí se v prohlášení.

Představitelé ministerstva poznamenávají, že vyhoštění ruských diplomatů je další fází protiruských sankcí, které Česká republika v posledních letech podniká.

„Tento nepřátelský krok byl pokračováním řady protiruských akcí, které Česká republika podnikla v posledních letech. Nelze nevidět také americkou stopu. Ve snaze potěšit Spojené státy na pozadí nedávných amerických sankcí proti Rusku české úřady dokonce překonaly své zámořské pány,“ stojí v prohlášení.

Připomeňme, že Spojené státy ve čtvrtek uvalily na Rusko nové sankce, pod které spadalo 32 fyzických osob a společností. Nové sankce navíc zakazují americkým finančním institucím nakupovat ruské vládní dluhopisy po 14. červnu. Washington také řekl, že vyhostí 10 diplomatických pracovníků.

Ruské ministerstvo zahraničí také poznamenalo, že Českou republiku čekají vážná odvetná opatření.

„Vyjadřujeme silný protest českým úřadům. Přijmeme odvetná opatření, která autorům této provokace umožní uvědomit si plnou odpovědnost za zničení základů normálního rozvoje vztahů mezi našimi zeměmi,“ uzavřeli autoři komentáře.

Dříve mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová v komentáři k záměru Prahy vyhostit 18 ruských diplomatů uvedla, že Česká republika si je dobře vědoma toho, co bude následovat.

„Praha si je dobře vědoma toho, co bude po takových tricích následovat,“ řekla novinářům.