Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZe světaMajitel Tesly buduje novou alternativní „školu“, která bude fungovat bez známkování

Sociální sítě

Reklama

https://www.AUTOdoc.CZ

Majitel Tesly buduje novou alternativní „školu“, která bude fungovat bez známkování

Inovátor a podnikatel Elon Musk v nedávném interview odhalil, že postavil pro své děti alternativní školu, co ve skutečnosti není škola a nepoužívá známkovací systém, a pokračoval s vysvětlením celého „unschooling“ systému.

Elon je CEO a CTO SpaceX, Tesla Motors, předseda SolarCity a spoluzakladatel PayPal. Musk nedávno zavzpomínal i na své vlastní zkušenosti se školou, které nejsou zrovna pozitivní. Panovala tam šikana a hodiny nebyly ani zajímavé, ani přínosné. Poroto se rozhodl své děti nenutit prožívat ten samý zážitek a postavil jim novou školu bez známek a kompletně jiným přístupem ke studiu.

Podle Wikipedie:

Unschooling představuje vzdělávací filosofii stojící na předpokladu, že lidé jsou přirozeně zvídaví, učí se spontánně a bez donucení. Jako nejefektivnější nástroj učení považuje unschooling svobodnou interakci s okolním světem. V rámci unschoolingu tedy neexistují předem vymyšlené osnovy – učení probíhá samovolně např. hraním si, diskutováním a zkoumáním okolí. Tento vzdělávací směr stojí vůči klasickému školství v opozici a odmítá jeho metody, jako je např. známkování, věkové rozdělení do tříd a studijní plány. Oproti klasickému modelu vzdělávání se jedná o přechod z prostředí vytvořeného dospělými do prostředí tvořeného dětmi, případně studenty.

Poprvé byl termín použit v 70. letech Johnem Holtem, který je považován za otce unschoolingu.

To, co řekl Musk v rozhovoru, se ztotožňuje s touto filosofií:

„Někoho baví jazyky, někoho matematika. Někdo má rád zase hudbu. Každý má jiné schopnosti. Dává smysl pěstovat vzdělávání, které ladí s našimi schopnostmi,“ řekl.

„Je důležité určit jádro problému, a jak ho vyřešit,“ pokračoval.

Dodal, že úplně ideální by např. pro vysvětlení, jak pracuje motor, bylo žáky k motoru přímo vzít. Pokud jeden z nejinteligentnějších a nejschopnějších inovátorů a podnikatelů na světě nesvěří své děti klasickým státním školám, možná byste i vy mohli přehodnotit, kam své děti pošlete do školy.

 

Loading...

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit. Nemáte účet? Zaregistrujte se.

Komentáře   

-16 # Richard 2015-06-03 21:30
To tedy nevím .......... vlastní škola....
To asi nebude dobře. Jsem zvědav jak děti donutí aby se učili to co nechtějí, co je nebaví......... ..
0 # Overton Window 2015-06-04 09:25
nižšie som ti odpovedal, akurát to nejak blbo pridalo.
-1 # Che 2015-06-03 22:22
Ve skole jsem treba nemel rad reci, nejvice rustinu. Dnes bych byl rad kdybych se ji lepe naucil. Kdyby na nas (jako na deti) nebyl nejaky tlak treba v podobe vysvedceni, tak bychom asi nedelali skoro nic. Na vysvedcenich jsem mel jen dvojku ze zpevu. Jinak jsem se naucil vsechno. Museli jsme se to naucit, jinak byly koule na vysvedceni.

Metoda Elona Muska nebude urcite moc fungovat.
Ale kdyz ma penize, muze vse koupit, i tituly (viz Plzen).
-1 # puvodni Novak 2015-06-04 08:23
Výstupem ze zařízení pana Muska bude jednoúčelový nemyslící bioautomat - lidský zdroj na jedno použití. Přestože se škola používá jako propagandistick é místo vládnoucí šmíry už přes 250 let, metoda širokého záběru s jistou úrovní discipliny je správná. Pan Musk se svými elektromobily za 3 000 000,- Kč/ks svět nezachrání, nejspíše ani sebe před bankrotem, finančním i propagandistick ým.
+11 # juro 2015-06-04 05:46
No ja nevim ale co me zarazi ze zachvilku uz si asi nic neprectu protoze me docela urazi v mediich rozsirovani anglickych slovicek a niceni nasi cestiny. Tohle tu nebylo ani za socialismu. krome soudruhu zde tech slovicek bylo velice omezene. Takze pokud chce delat skolu jiste nebude pro chude a rozhodne nebude zdarma. Takze redaktori vratte se do cestiny a slovicko interview zase nahradte slovem rozhovor. Neni to nijak urazejici a je to ceske slovo. A mohl bych pokracovat. Jiste se citite silni a zajimavy ale nicenim cestiny rozhodne jen ukazujete vasi ubohost kratkozrakost ale i vasi krivou pater.
+6 # puvodni Novak 2015-06-04 08:18
Kupujte knihy v antikvariátech, tam jsou ještě nezprzněné.
+25 # Overton Window 2015-06-04 09:23
na podobnej škole mám svoje dieťa a neviem si vynachváliť jeho napredovanie a hlavne s akou radosťou ide do školy.
Keď sa ho spýtam, že čo robili, tak povie že nič, ako každé dieťa, ale keď z neho len tak medzi rečou vylezie, čo všetko sa naučil bez toho, aby musel byť stále ticho ako voš pod chrastou, bez pohnutia sedieť v lavici a biflovať sa veci, ktoré ho nazaujímajú, tak by som to nemenil ani za nič.
Individuálny rozvoj jedinca je vždy lepší, ako skupinové biflovanie jednej veci viacerým individualitám..

Ale nie je to tak, že sa učia iba to, čo sa im chce, samozrejme majú pravidlá a aj osnovy, ktoré korešpondujú s oficiálnym vzdelávacím systémom, akurát sa neznámkuje, nemajú domáce úlohy a hlavne ide o TEN PRÍSTUP k nim, potom sa im chce učiť s vlastnej iniciatívy aj to, čo by normálne ohrdli a zdalo by sa im to nudné. Samozrejme aj metódy vyúčby majú iné a sú to tzv. "nadané deti" z vyšším IQ.
Bohvie, ako by to fungovalo pri tzv. "normálnych" deťoch, ale zase možno sú deti "iba normálne" vďaka neschopnosti prispôsobiť sa náhlej zmene systému pri zmene škôlky na školu...

Každopádne som za to, aby sa školský systém reformoval minimálne na báze demokratického výberu formy vzdelávania. Neviem ako je to u vás v ČR, ale v SR majú podobné zariadenia množstvo legislatívnych prekážok a musia poriadne klučkovať v normách, predpisoch, akreditáciách, hodnotení atď, aby bolo ministerstvo spokojné..
-4 # Jan Hink 2015-06-04 10:12
Položme si otázku, jestli ve vzdělávání potřebujeme nějaký standard. Pokud si někdo myslí, že ne, tak se nemáme o čem bavit. Takový postoj si může dovolit jen člověk, který je naprosto za vodou a jeho potomci nikdy nebudou muset pracovat a vzdělání nepotřebují. Peníze jim společenskou prestiž vynahradí a kromě toho v USA není koupení si titulu považováno na nemravné. Je to prý sponzoring těch, co na studium nemají a potřebují ho pro práci. Něco na tom je, ale já se s tím srovnat neumím. Věřím, že tomuto nadnikateli to stačí. Já jsem konzervativní a jsem přesvědčen, že jistou míru donucení dítě potřebuje zejména proto, že ho jeho rodiče nevedli k disciplíně a mohli jeho neposkrvrněný mentálně vzdělávací profil pokazit. Známkování potřebujeme proto, aby zaměstnavatel dostal alespoň nějakou informaci o kvalitě uchazečů. Zároveň známkování podporuje prvek soutěživosti, který dokáže dítě nabudit. Mám to štěstí, že jsem to mohl pozorovat i na svých dětech. Bohužel u podprůměrných a zaostalých dětí se to nedá očekávat a výsledkem může být demotivační zamindrákování. Příčina může být v rodině, kde dítě je (ne)vychováváno jako nedotknutelný dokonalý tvor, který sám ví nejlíp, jak se chovat. Druhou příčinou jsou mentální dysfunkce, pro které klasická škola není optimální. Tvůrce této školy zamindrákovaný asi byl a má pocit, že za to mohla škola. Je to možné, ale podle mě za to nemohl školský systém, i když US školství si neidealizuji, V českém školství za to mohou učitelé, Já mám pocit, že sám jsem měl na učitele štěstí. Když se rozhlédnu teď, tak i dnes jsou učitelé dobří. Bohužel ale existují rodiče, kteří si myslí, že jejich totálně odvázanej spratek je vychovanej vzorně a dávají učiteli čočku přes vedení školy, že je si na něj zasedl. Přitom je to učitel perfektní a takové dítě prostě mít rád nemůže. S některými rodiči totiž bez konfliktů opravdu nelze nijak vyjít. A jak pravil pan Werich v jedné pohádce: "Z čeho vyrůstají zlí lidé? Přece ze zlých dětí!". Takže bych to uzavřel: Pan Musk nechť si postaví školu, do které budou chodit děti, které nepotřebují ve vzdělání žádný standard. Ale sám bych tam svoje dítě neposlal.
-1 # Uroboros 2015-06-04 19:50
ja poslal, ale jinak mate pravdu. Museli bychom zit ve šmoulíkově, aby vsichni mohli chodit do skoly na miru nebo meli vsichni na miru vybrane soukrome ucitele. Je fakt, ze dnes je vyber. Jsou skvela gymnazia- vyberova, kde prcek, ktery se rad uci nema problem. Nas nemel nikdy na vysvedceni dvojku- vzornej gymlacek, chce byt doktor a nema se skolskym systemem problem- jednicky dostava moc rad :) ale chapu, ze ne kazdy je pro toto urcen. Jsou geniove, kteri se tam nudi. Ovsem kolik jich je ze? a zbytek? Kdyby se radsi ucili. Jeste bych rozdelil tridu na matematickou a ty druhy blbce, protoze ti druzi proste nikdy matematiku pouzivat nebudou a je to ztrata casu- viz muj pripad. dale bych zavedl s rodicu tvrde jednani kam syna, dceru smerovat- delaji se tak ty nejvetsi chyby uz v 15cti letech, kdy se posle na spatnou skolu. ale starostlivi rodice si poradi i tak. Ovsem ne kazdy ma rodice co jsou toho schopni. Ti maji smulu.
0 # Uroboros 2015-06-04 19:53
a je po nezamestnanosti , ktera je u nas umela. Je jen nekvalifikovano st. (Neberu nemocne a uz vubec ne cigany. Nemocni to je jasny a cigani ti nebudou delat nikdy, i kdyby se jim chtelo- jsou hloupejsi a tim nekonkurencesch opni)
+9 # Manicka 2015-06-04 11:01
Dnesni skolsky system je stejne prohnily jako cely system. Produkuje nemyslici zombie. V Cesku se to za poslednich 10 let diky NGOckam rizenymi patou kolonou USA podarilo zcela rozvratit. Podivejte se na dnesni mladez, vymazani idioti co nic nevi a nic neumi. V USA je skolstvi jeste o nekolik radu horsi. To co Musk navrhuje je sice mozna podle neho dobre, ale on vubec nic netusi, nic nevi a nema zdani.

Jako skolu budoucnosti lidstva vidim Ščetininovu školu Těkos v Rusku. Mnozi jiz mozna o ni slyseli, ti co ne, prosim vzdelejte se, linky dole. V teto internatni skole jsou deti schopne odmaturovat za pouhy rok ci dva i ve 12 letech pricemz vedomostmi jsou vysoce nad urovni absolventu nasich gymnasii.

Heslovite o skole:
Zalozena 1997

Vsechno ve skole je organizovano detmi, dospeli tam jen dohlizeji, zda to delaji smysluplne.

Systematizace uceni - deti se uci vse co se asociuje, vsechny souvislosti.

Uceni probiha ve trech fazich. Nejdrive zakovi latku vysvetli lektor (jiny zak). V druhe fazi zak latku vstreba jeji analyzou. Ve treti fazi zak latku predava jinemu zakovi. Veskerou latku se tak zak nauci trojnasobne lepe.

Vyuka probiha od 6 rano do 21 vecer.

Hierarchie

Novacek - Partner - Vedouci skupiny - Ucitele - Reditel

Novacek dostane prideleho partnera, ktery je ve skole dele a je moralne vyspely na takovou roli. Jeho ukolem je starat se o novacka, byt pri nem porad, vcetne obeda.
Vedouci skupiny ridi skupinu a dostava podnety od partnera, jak je na tom novacek, jestli se vyviji atd. Vedouci organizuje den skupiny, uceni, zabavu atd. Pokud se na necem skupina ma shodnout, vedouci je zodpovedny za probrani nazoru a namitek kazdeho jedince. Ucitele jsou bud starsi deti nebo dospeli, vsechny ostatni role jsou deti.

Hodnoti se tam nakolik procent zak uchopil ucivo. Jedine kdyz uchopi na 100% tak muze postoupit dale. Cili vsichni tam maji jakoby same jednicky.

Kazdy dalsi tyden se zak uci tu samou latku od nekoho jineho. Tim padem dostane na vec vice dalsich pohledu a pochopi to mnohem vice.
Pokud zak nechape latku, tak mu to vysvetli ucitel, pak partner, pak nekdo dalsi a to tak dlouho dokud to zak nepochopi. Toto je zcela revolucne zasadni prvek chybejici v dnesnim skolstvi. Nikdo tedy nezustane pozadu!

Odkazy:

Richard Kandlin (17) - Natürliches lernen an der Schetinin Schule (LAIS-Schule)
www.youtube.com/.../
- toto je nejlepsi a nevice vysvetlujici video od nemeckeho studenta co tam studuje

Eine leuchtende Botschaft. Tekos - eine Schule der Zukunft
www.youtube.com/.../
Je tam krasne videt patriotismus a laska k vlasti, coz je dobre. Skola prosazuje mistni kutruru a tradice. Dalsi podobne skoly, co vzniknou po svete budou samozrejme prosazovat ne ruskou kulturu, ale dane mistni tradice a kulturu. Toto je treba si uvedomit!

The Kin School Tekos Russia
www.youtube.com/.../

Schetinin Schule TEKOS Russisches Lyzeum am Schwarzen Meer 1
www.youtube.com/.../

New Earth Destiny - An Anastasia Inspired Documentary Film
www.youtube.com/.../
O Tekos skole od 33:25, zacatek muzete preskocit pokud vas to nezajima. Muzete take ignorovat toho americko-havajs keho new-age vypatlance, ktery ocividne nechape, ktera bije, jako kazdy american, ale je v tom videu z te skoly celkem paf.
-1 # Uroboros 2015-06-04 19:45
Frajer. alonzo si prijde za tento rok na 1 miliardu korun ceskych v prepoctu. A delaji nic. Misto projektu sem tam kvuli danim jebnou nejake spinave neziskovce. Nechapu, ze nemaji potrebu neco opravdoveho vytvorit, kdyz zdroje maji hovada. a minulej rok dalsi miliarda atp. Misto toho spekuluje nad cyklo teamem ani nevim jestli uz ho koupil. Ostatni jak by smet

Top of Page

Podpořte nás

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet, nebo v kryptoměnách BTC, BCH, ETH a LTC, či přes PayPal.

Více informací zde

 

Převodem na účet

Podpořit nás můžete zasláním libovolné částky na český účet.

Více informací zde

V kryptoměnách

Podpořit nás můžete pomocí BTC, BCH, ETH a LTC.

Více informací zde

Přes PayPal

Copyright 2018 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: info@ac24.cz

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás