Vypadá to jako pouliční lampa na zelené londýnské ulici… ale ve skutečnosti je to kamera na rozpoznávání obličejů čínské výroby – jedna z milionů zlověstně vypadajících kamer, které byly v posledních měsících v tichosti instalovány po celé Británii. (Foto: Flickr)

Baskerville Road ve čtvrti Wandsworth je se svými impozantními domy z červených cihel, úhlednými zahradami a červenou poštovní schránkou klasickým příkladem rodinných domů v bohatších částech Londýna.

Něco je však v nepořádku. Hned za domem na rohu ulice, který je shodou okolností bývalým domem premiéra Davida Lloyda George z doby první světové války, se nachází nová část infrastruktury, která by se spíše hodila do obvodu věznice s maximální ostrahou nebo detenčního tábora.

Je to znepokojivě antropomorfní kamera CCTV se dvěma čočkami, které připomínají oči, a dvěma dalšími neurčitými prvky, které slouží jako nos a ústa, a visí na sloupu obehnaném hroty, aby chránila svůj hardware před případnými zloději nebo vandaly.

Dvě z těchto poněkud zlověstně vyhlížejících konstrukcí, které zřejmě slouží jako pouliční lampy, byly instalovány na ulici Baskerville Road, kde se cena domů pohybuje kolem 10 milionů liber.

Na ulici Baskerville Road, kde se prodávají domy v hodnotě až 10 milionů liber, byla nainstalována kamera CCTV, která visí na sloupu obehnaném hroty, aby chránila své vybavení před případnými zloději nebo vandaly.

Na ceduli pod nimi je napsáno, že jsou tu „pro prevenci kriminality a podporu veřejné bezpečnosti“.

To nepochybně uklidní obyvatele této ulice, kteří v posledních letech zažili řadu vloupání.

Dodatečné zabezpečení je však spojeno s vysokými náklady, které si většina obyvatel Wandsworthu – a zbytek národa – vůbec neuvědomuje.

Podivné bílé kamery jsou totiž jen dvě z milionů, které byly v posledních měsících v tichosti instalovány po celé Británii.

Vyrobila je čínská společnost Dahua a jsou vybaveny kontroverzním softwarem pro rozpoznávání obličejů – prostředkem sledování a kontroly obyvatelstva, který si Peking a další totalitní režimy po celém světě velmi oblíbily.

Existují i další důvody k obavám: Společnost Dahua má na svém kontě závažné chyby v kybernetické bezpečnosti, které již vedly k masovému nabourání jejích kamer, a sama společnost loni přiznala, že existuje „velmi vysoký potenciál“ pro další podobné incidenty.

Společnost byla rovněž zapletena do porušování lidských práv ze strany čínské vlády, neboť její kamery umožňují rozpoznávání obličejů, a tak v davu lidí vybírají osoby s charakteristickými rysy ujgurských muslimů – v Číně pronásledované etnické menšiny – a upozorňují policii, aby tyto osoby mohla zadržet.

Tuto funkci Dahua poněkud mrazivě nazývá „Ujgurské varování v reálném čase“. Teprve minulý týden byl ve zprávě OSN odhalen rozsah čínských zvěrstev v oblasti lidských práv páchaných na ujgurských muslimech v provincii Sin-ťiang, podle níž existují „věrohodné důkazy“ o mučení, které by se mohlo rovnat „zločinům proti lidskosti“.

Více než polovina z 32 londýnských obvodů používá sledovací systémy vytvořené společností Dahua Technology Co Ltd, druhým největším čínským výrobcem sledovacích zařízení, nebo společností Hikvision, čínským výrobcem číslo jedna a největším světovým dodavatelem kamerových systémů.

Více než polovina z 32 londýnských obvodů používá kamerové systémy vytvořené společností Dahua Technology Co Ltd, druhým největším čínským výrobcem dohledových zařízení, nebo společností Hikvision, čínským výrobcem číslo jedna a největším dodavatelem kamerových systémů na světě.

Ve skutečnosti více než polovina z 32 londýnských obvodů používá sledovací systémy vytvořené společností Dahua Technology Co Ltd, druhým největším čínským výrobcem sledovacích zařízení, nebo společností Hikvision, čínským výrobcem číslo jedna a největším světovým dodavatelem kamerových systémů.

Rada města Wandsworth a její blízký soused, město Richmond, uzavřely v roce 2020 se společností Dahua pětiletou smlouvu na 900 těchto špičkových kamer v hodnotě 1,3 milionu liber.

Jedná se o jeden z největších projektů společnosti Dahua v oblasti dohledu mimo Čínu. Součástí smlouvy je řídicí místnost, kterou sdílejí obě radnice.

Zdroj: dailymail.co.uk