Webový portál AC24.cz ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

AC24.cz

AC24.czZe světaŠpanělsko vyrabovalo 90% fondu sociálního zabezpečení, aby skoupilo svůj vlastní dluh

Sociální sítě

Reklama

Španělsko vyrabovalo 90% fondu sociálního zabezpečení, aby skoupilo svůj vlastní dluh

S tím, jak se výnosy ze španělských 10-letých dluhopisů pohybují na ‘relativně’ zdravých 5% a byly taženy i nevyhnutelně níže slibem pomoci ECB někdy v budoucnu, začal být trh zvědavý, kdo je tím, kdo to tak udržuje. No, ale už se nediví. Jak uvádí WSJŠpanělsko potichoučku ždímalo nejbohatší úsporovou kasičku v zemi, Rezervní fond sociálního zabezpečení, a užívalo si ho jako nákupce poslední záchrany pro španělské vládní dluhopisy – s tím, že nejméně 90% z 65 miliard € fondu bylo investováno do čím dál riskantnějšího španělského dluhu. To samozřejmě není nic nového, USA a Irsko využívá kvazi-vládních organizací k vlastnímu financování v začarovaném kruhu vzájemného zničení už roky – jediný rozdíl je v tom, že mají na trhu pokladničních poukázek i jiné kupce, zatímco ve Španělsku je tento okrajový nákupce kriticky důležitý, aby podržel na hladině tu potápějící se loď.

Španělsko hájí použití penzijních fondů k nákupům dluhopisů jako trvale udržitelé potud, pokud mohou vydávat dluhopisy – a vůbec jediný způsob, jakým ve skutečnosti mohou dluhopisy protlačit na veřejných trzích, když použijí aktiv z penzijních fondů. „Dělá nám to velké starosti, prostě teď nevíme, kdo zaplatí penze těm, co jsou teď mladší,“ dodali bychom i těm, kdo jsou starší.

Od Wall Street Journal: Španělsko si v zápůjční horečce vyprázdnilo penzijní fond

Španělsko si potichoučku ždímalo nejbohatší úsporovou kasičku v zemi, Rezervní fond sociálního zabezpečení, jakožto nákupce španělských vládních dluhopisů poslední záchrany, čímž to vyvolalo otázky o roli tohoto fondu jako garanta výplaty budoucích penzí.

Teď je ta skoro nepovšimnutá zápůjční horečka probíhající uprostřed vleklé ekonomické krize skoro u konce, protože už tam toho moc na vybrání nezbývá. Přinejmenším 90% z 65 miliard € tohoto fondu bylo investováno do čím dál rizikovějšího španělského dluhu, tvrdí oficiální čísla, a vláda začala stahovat hotovost na nouzové platby.

Ač tento trend přilákal jen málo pozornosti či pobouření veřejnosti, začal dělat starosti relativně malému počtu nezávislých finančních analytiků, kteří tento fond studují, když se používá jako záruka výplaty budoucích penzí.

A jinými slovy a k dokreslení tohoto obrázku, pokud tohle není začarovaný kruh, jsou tu zprávy od Liebremercado, že podle Španělské konfederace zaměstnavatelských organizací je asi 60% španělských společností teď ve ztrátě. Podle překladu z Googlu:

Prezdent Španělské konfederace zaměstnavatelských organizací (CEOE) odhadl, že „60 procent společností je ve ztrátě. Problém je i to, že podnikatelé jsou přemýšlivější a odchází pryč.“

Dobrou odpověď dal Joan Rosell, když se ho zeptali, zda vnímá „španělské občany jako příliš negativistické“ v interview s listem La Razon, který vydal speciál s titulkem „2013 začíná zotavení,“ a ten řekl, že „sociální nepokoje jsou evidentní a svět businessu není žádná výjimka.“

Prezident CEOE si myslí, že soukromý sektor „už  udělal?? všechny ty restrukturalizace, co musel, a pokles zaměstnanosti v soukromém sektoru se téměř zastavil. Teď je řada na restrukturaci veřejného sektoru.“

Poté, co definoval první rok vlády Mariano Rajoye jako rok šoku, si Rosel myslí, že španělská ekonomika zůstává „v mnoha oblastech nadměrně tlustá. Centrální vláda, regionální a lokální vlády. Zamezte duplicitám. Jsme hiperregulado zemí.“

Není přesně jasné, proč má překlad od googlu problém s tím předposledním slovem…

Překlad: Miroslav Pavlíček

Zdroj: zerohedge.com

 

Loading...

Pro psaní komentářů se musíte přihlásit. Nemáte účet? Zaregistrujte se.

Komentáře   

+1 # Reálskutečnost 2013-01-05 05:41
Nebude mít vláda ve Španělsku na důchody? Žádný problém. Stačí zapojit další tržní mechanizmy. Trh s finančními produkty jí vytrhne trn s paty. Jak na to může poradit Kalousek s Nečasem, ale zadarmo to nebude, protože zaplať pánbůh stále platí: Dobrá rada je nad zlato.
+16 # Martin Hvolka 2013-01-05 09:02
Tak obrali jsme důchodce,
ty už dožijí na Čukotce,
když do Ruska francouzští důchodci pádí,
uklidíme tam i španělské harampádí. :-)
Asi tak o nás přemýšlí mocní evropští páni,
ne jako země Island, Finsko, Švédsko, nebo Dáni.
Jak je možné, že si myslí jsou svatí ?
Protože lidé drží hubu, dřou a platí!
Jenže nadešel čas změn a víry,
tak doufám že vykouříme z děr netopýry.
+10 # Adolf Balík 2013-01-05 10:18
U nich musí důchody vykrádat takhle složitě. U nás, protože je tzv. "průběžný" systém a jsou součástí státního rozpočtu, si je vytuneloval a dále tuneluje bez potíží, a pak jednoduše prohlásí, že na důchody není a je nutno si na ně našetřit soukromě. Kromě toho zkomplikuje normální tržní prostředí a vymyslí loupeživý druhý "pilíř" - správněji by mělo být tunel.

Na důchody být nemůže, ale musí být na ekologické megazakázky a když to nevyjde, tak aspoň na církevní "restituce".
+2 # xcv 2013-01-05 13:13
Ad duchody: Tak treba ja zde v cesku na duchod neverim uz ted. Mam to do duchodu jeste par desitek let. Uz ted si ale plne uvedomuju, ze spolehat se na stat je jak spolehnout se na predpoved pocasi na rok dopredu. Razim cestu takovou ze se snazim zajistit tak, abych v duchodovem veku na zadnem statnim duchodu nemusel byt zavisly. Nas stat - to je totiz jedno velke nespolehlive svinstvo vedle druheho smradlaveho svinstva, lump vedle lumpa. Radeji na tomto uskupeni byt zavisly co nejmene, jinak jakmile pujde ke dnu, vzal by me sebou. A to dopustit jaksi nechci :) Odstrihnout se od rakoviny (=statu) a to co nejvice to jde.
+3 # Radek 2013-01-05 15:34
Opravdu cekam na konec tyhle saskarny. Staci malo a vsechno to pujde i ten jejich ekonomicky system do haje..
+5 # slak 2013-01-05 16:04
Co?,privatizují si.Otroctví je na na obzoru,možná blíž,děkujeme kasínovému derivátnímu kapitalismu a přívěškům pravicovým trupelům politikům mamonu.

Top of Page

Copyright 2017 © AC24, s.r.o. | Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu. | Nezávislé zpravodajství z celého světa aneb Co se jinde nedozvíte |
Máte dotaz? Chcete inzerovat na AC24? Neváhejte nás kontaktovat formou emailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Provozovatelem serveru AC24.cz je AC24 s.r.o., se sídlem Jaurisova 515/4, Michle, 140 00 Praha 4, IČ: 02988186, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 226266. | O projektu | Tiráž | Napsali o nás | Podpořte nás