Válečná situace v Sýrii se natolik změnila, že je ve smyslu strategickém ukončena. Syrská osvobozenecká armáda (SOA) už ztratila podporu lidu. Bojovníci ještě přibývají, ale dodávky zbraní a příliv peněz ustávají – značná část mezinárodní podpory byla přerušena. Spojené státy syrské rebely ze SOA obětovaly. Byla zařazena zpátečka. Jakmile bude Kongresem schválena nová Obamova administrativa, předloží Radě bezpečnosti nový plán podpory míru v Sýrii. Na vrcholu prezidentské kampaně nemohl Obama dělat politická rozhodnutí a jeho spolupracovníci zmařili Ženevskou dohodu. Po zvolení provedl ve vládních orgánech velkou čistku.

Jak již bylo naznačeno, architekt války v Sýrii, generál Petraeus, byl nucen podat demisi. Vedoucí činitelé NATO a protiraketového štítu vystupující proti dohodě s Ruskem byli vyšetřováni ve věci korupce a museli být zticha. Ministryně zahraničí Clintonová je mimo hru. Zvláštní je jen způsob jejího odstranění: vážné zhoršení zdraví – kóma.

Věci se hýbou i v OSN. V září byl podepsán protokol s Organizací smlouvy o kolektivní bezpečnosti (CSTO). V říjnu byly v Kazachstánu pod její kontrolou provedeny manévry CSTO z důvodu nasazení modrých baretů v Sýrii. V prosinci proběhlo setkání vojenských představitelů stálých členů Rady bezpečnosti, kde byla organizace nasazení představena. Francouzi a Angličané byli proti, ale museli se podvolit přání USA.

Důvodem všeho je převaha na straně syrské vlády. Vojenská situace se zásadně změnila. Francouzi už konečně upustili od svých „osvobozených zón“, které chtěli prosazovat s mandátem OSN. Tyto zóny se trvale vytrácejí. Tam, kde ještě jsou, je mají v rukách salafisté, s nimiž je obtížné se kontaktovat. Oddíly SOA mají příkaz opustit své dislokace a shromáždit se kolem hlavního města. Odtud mají nastoupit k poslednímu útoku. Opozičníci se domnívali, že vzbouří palestinské povstalce, především sunnity, proti režimu nábožensky tolerantnímu. Podobný plán ztroskotal před tím v Libanonu (sunnité proti šíitům) a ztroskotal i zde. Palestinci jsou si vědomi, kdo bojuje za jejich území. V poslední osmidenní válce dostala Gaza pomoc především od Íránu a Sýrie, nikoliv od monarchií Zálivu.

Evropané si myslí, že mohou uplatit vysoké syrské důstojníky a s jejich pomocí změnit režim. Jenomže SOA ztratila podporu lidu a důstojníci vědí, že na ni nemohou spoléhat. Opozičníci sice ještě přicházejí, ale bez dodávek zbraní a přílivu peněz je válka k ničemu. Je to podobné jako u hvězdy, která už vyhasla, ale světlo z ní je stále ještě vidět.

USA se rozhodly obrátit stránku a obětovat SOA. Dají jí hloupé instrukce, které přivedou opozici k jistému zániku. Za poslední měsíc přišlo o život 10 tisíc opozičníků. Současně Národní rada pro zpravodajství (National Intelligence Council) cynicky prohlašuje, že bude v nejbližší době konec s „mezinárodním džihádem“. Další spojenci USA by se měli ptát, zda nové přeskupení karet nepočítá s tím, že budou obětováni.

Thierry Meyssan

Zdroj: fondsk.ru, Překlad: outsidermedia.cz

]]>