Pentagon si opět stěžuje, že ruské stíhačky nebezpečně zasahují do operací amerických bezpilotních letounů nad Sýrií, což je již třetí podobný incident během několika dní. (Foto: Twitter)

Tři bezpilotní letouny MQ-9 Reaper, které podle americké armády v pátek nad Sýrií ‚obtěžovaly‘ ruské stíhačky, byly tytéž letouny, které později provedly nálet, při němž byl zabit vrchní velitel skupiny Islámský stát,“ uvedlo v neděli americké Centrální velení.

K incidentu údajně došlo v pátek, tedy ve stejný den, kdy podle CENTCOM zabil vůdce ISIS Usama-al-Muhajir.

Pentagon v předchozích dvou dnech, ve středu a v pátek, rovněž tvrdil, že ruská letadla „obtěžovala“ americké bezpilotní letouny, které se aktivně zapojily do operací proti ISIS.

„Úder v pátek provedly tytéž letouny MQ-9, které byly dříve během dne obtěžovány ruskými letouny při střetnutí, které trvalo téměř dvě hodiny,“ uvádí se v nedělním prohlášení CENTCOM.

Spojené státy opět vyčetly „nebezpečné a neprofesionální“ chování ruských pilotů. ABC News po posledním incidentu poznamenala následující:

V pátek došlo již třetí den po sobě k interakci mezi ruskými stíhačkami a americkými bezpilotními letouny, když Ústředí vzdušných sil USA uvedlo, že „ruské letouny provedly 18 neprofesionálních blízkých průletů, které způsobily, že letouny MQ-9 musely reagovat, aby se vyhnuly nebezpečným situacím“.

Pentagon v tuto chvíli odtajnil dvě videa, která podle něj podporují jeho hodnocení ruské vzdušné agrese zaměřené na narušení letů amerických dronů nad Sýrií.

Tyto epizody „obtěžování“ nad Sýrií se zdají být velmi podobné události ze 14. března 2023, která vyústila v pád amerického dronu MQ-9 Reaper do Černého moře. Ruský stíhací letoun Su-27 dron zachytil a poškodil, přičemž v jednu chvíli na něj za letu vylil palivo.

V Sýrii americká administrativa ospravedlňuje veškeré americké vojenské akce jako založené na „boji proti ISIS“ – přestože Islámský stát byl již dávno zahnán do podzemí a byl poražen. Rusko a Sýrie obvinily USA, že ve skutečnosti chtějí jen ukrást syrské zdroje ropy a plynu v rámci pokračující ekonomické války proti Damašku. Tuto misi proti ISIS v poslední době znovu zdůrazňuje i Pentagon: „Naléhavě vyzýváme ruské síly v Sýrii, aby ukončily toto bezohledné chování a dodržovaly standardy chování, které se očekávají od profesionálního letectva, abychom se mohli znovu soustředit na trvalou porážku ISIS,“ uvedl Pentagon.

Damašek, Moskva a Teherán však poukazují na to, že ISIS vyrostl ze snah NATO a Zálivu o změnu režimu s cílem svrhnout Asada, které začaly v letech 2011 a 2012, zničily velkou část Sýrie a vedly k masovému zabíjení.