Významný a žádaný rakouský dirigent Stefan Soltesz náhle zemřel v pátek večer po kolapsu během představení v mnichovské hlavní opeře. (Foto: Twitter)

Třiasedmdesátiletý Soltesz dirigoval v Bavorské státní opeře operu Richarda Strausse „Tichá žena“, když krátce před koncem prvního dějství spadl z pódia. O několik hodin později byl v nemocnici prohlášen za mrtvého, uvedl mluvčí společnosti Michael Wuerges.

„V jednu chvíli hudba přestala hrát,“ řekl Sebastian Bolz, 35letý asistent na katedře hudby na Univerzitě Ludwiga Maxmiliána v Mnichově, který se představení zúčastnil se svou ženou. Uvedl, že dirigentův pád krátce před 20. hodinou neviděli, ale že slyšeli volání o pomoc z jeviště a orchestřiště.

Pan Wuerges uvedl, že pana Soltese ošetřil lékař divadla na místě a odborník na srdce z publika. Krátce po dirigentově kolapsu spadla na jevišti opona a Tillmann Wiegand, vedoucí uměleckého provozu Bavorské státní opery, oznámil, že došlo k mimořádné události a že bude okamžitě vyhlášena 30minutová přestávka.

Jakmile se diváci po přestávce vrátili do hlediště, pan Bolz řekl, že se pan Wiegand znovu objevil na jevišti a oznámil, že zbytek představení bude zrušen. Krátce před 23. hodinou oznámil generální ředitel státní opery Serge Dorny prostřednictvím Twitteru úmrtí pana Soltesz. „Ztrácíme nadaného dirigenta,“ napsal. „Ztrácím dobrého přítele.“

Zdroj: nytimes.com