Polský premiér Mateusz Morawiecki prohlásil, že „on a italská premiérka Giorgia Meloniová změní Evropu“. (Foto: Flickr)

V rozhovoru pro italský list La Stampa Morawiecki vysvětlil, že Evropa a moc by se měly vrátit k silnějším národním státům.

„Nevěříme v superstát 27 členských států EU. Chceme návrat unie vlastí,“ zdůraznil polský premiér.

Morawiecki zdůraznil, že Evropa si musí vybrat mezi autentickou solidaritou rovnoprávných států, nebo modelem jediného superstátu, v němž „se bude rozhodovat v několika největších hlavních městech bez ohledu na ostatní země“.

S odkazem na ruskou agresi na Ukrajině Morawiecki upozornil, že válka na Ukrajině skončí pouze porážkou Vladimira Putina.

„Varovali jsme, že ruské koloniální ambice jsou hrozbou pro východoevropské země a celou EU,“ řekl Morawiecki a dodal, že Evropa musí udělat vše pro to, aby Ukrajině pomohla, protože pád Kyjeva by Rusku otevřel cestu k dobytí Evropy.

„Společně s [italským] premiérem Melonim stojíme na obraně Ukrajiny. Realisticky hodnotíme hrozbu, kterou představuje Ruská federace,“ dodal polský vůdce.

Podle Morawieckého si některé evropské národy uvědomují ruskou hrozbu ostřeji vzhledem ke zkušenostem z minulosti.

„Proto všichni přemýšlíme o zbrojení a ochraně před hrozbou z východu,“ vysvětlil.

Meloni se často odvolává na politiku, kterou provádí polská vláda strany Právo a spravedlnost (PiS), a dává ji za vzor a příklad. Často zmiňuje, že evropské konzervativní strany musí spolupracovat, dříve říkala: „My budeme transformovat myšlenky do vládní politiky, stejně jako to udělali naši přátelé z České republiky a Polska.“

Zdroj: rmx.news